Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Test jazdenky BMW Z4 2002 - 2008

Test jazdenky BMW Z4 2002 - 2008

Každý automobilový fanúšik má občas nutkanie vlastniť vyslovene nepraktické a „nezmyselné“ auto. Dnes tu máme opäť auto, ktoré sa vysmieva nízkej spotrebe, veľkému kufru, komfortu jazdy a podobným racionálnym veciam. Jediný dôvod, prečo si takéto auto kúpite, je zážitok za volantom alebo sa vám jednoducho len páči. V spolupráci s partnermi Motointegratot vám prinášame test jazdeného BMW Z4 I. generácie.

BMW Z4 je v prvom rade o zážitku z jazdy. Klasický recept športiakov v podobe nízkej hmotnosti, pohonu zadných kolies, výborného podvozku spolu s komunikatívnym riadením znamená vodičskú nirvánu.

Jazdenka BMW Z4 E85
Banglová éra dizajnu nesedela každému, BMW Z4 však patrí medzi vydarenejšie modely

 

BMW Z4 má len 2 miesta na sedenie, navyše sa sedí poriadne nízko. Nastupovanie je jedinou nepríjemnosťou spojenou s používaním malého športiaku. Ergonómia interiéru je výborná. Navyše v porovnaní s takou Mazdou MX-5 sa v interiéri necítia stiesnení ani dlháni. Kvalita materiálov v kabíne je už iná vec. BMW sa nevyhlo kritike niektorých zákazníkov. BMW použilo lacno vyzerajúce plasty podobne ako pri BMW 3 E90. Nám však jednoduchý interiér vyhovoval, k radosti nám stačil volant ideálnych rozmerov a prevodovka s krátkymi dráhami. Možno by sme prijali sedadlá s výraznejším bočným vedením. Na bežné jazdenie sú výborné, ale po sérii rýchlych zákrut by ste brali lepšiu oporu tela. Príplatkové sedadlá sú na tom lepšie.

Rozmery BMW Z4 Roadster sú nasledovné: 4090 x 1780 x 1300 mm. Verzia s pevnou strechou je o 15 mm nižšia. Rázvor má hodnotu 2495 mm. Roadster dodávali Nemci výhradne s plátenou strechou, ktorú ste mohli sklápať pomocou elektromotora. Pevná skladacia strecha prišla až v 2. generácii BMW Z4 E89. Výhodou plátenej strechy je, že neberie priestor z batožinového priestoru. Kufor s objemom 240 litrov tak môžete naplno využívať aj so strechou dole. Verzia kupé má kufor s objemom 285 litrov.

BMW nie je napriek svojim rozmerom a výbornej torznej tuhosti žiadnym ťažkotonážnym krížnikom. Pohotovostná hmotnosť základnej verzie začína od 1220 kg. Nízku hmotnosť sa podarilo konštruktérom dosiahnuť najmä vďaka širokému použitiu ľahkých materiálov. Kapota je napríklad z hliníka a rám strechy z magnézia.

Video test

 

Jazdenka BMW Z4 E85
BMW Z4 vyrábali aj vo verzii Coupe E86. Vynikalo lepšími jazdnými vlastnosťami vďaka vyššej torznej tuhosti.

Jazda a jazdné vlastnosti


BMW Z4 je v prvom rade o zážitku z jazdy. Klasický recept športiakov v podobe nízkej hmotnosti, pohonu zadných kolies, výborného podvozku spolu s komunikatívnym riadením znamená vodičskú nirvánu. Auto je výborne ovládateľné na limite a doslova vás baví jazdiť so Zetkom na hrane. Auto má vďaka bohu vypínateľný stabilizačný systém, takže v zákrutách môžete dávať powerslidy a so silnejšími motormi aj drifty. Podvozok je tvrdý, ale iný by ste v prípade Z4 ani nečakali. BMW Z4 je stvorené pre zákruty. V serpentínach poteší rozloženie pedálov, ktoré sú blízko pri sebe. Dávanie medziplynov tu nie je žiadnou vedou. Radiaca páka má krátke dráhy a presný, no trochu ťažší chod.

Prvá Z4 je však extrémne citlivá na vyjazdené koľaje, na širokých pneumatikách volant ťahá výrazne za ruky. Volant má výborný tvar a perfektne padne do ruky. Riadenie poteší tiež spätnou väzbou.

Komfort? Roadster je so strechou dole relatívne tichý do rýchlosti 100 km/h. Za touto hranicou začínajú už výrazné turbulencie. So strechou je Zetko tiché aj pri 130tke.

Vrcholom bol model Z4 M s motorom S54B32, ktorý mal výkon 252 kW (343 koní) a 365 Nm.

Jazdenka BMW Z4 E85

Interiér nerozmaznáva vodiča luxusom, ale výborným posedom a ergonómiou

 

 

website created by WMT Studio