Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Test jazdenky Renault Mégane II

Test jazdenky Renault Mégane II

Štatistiky delia spoľahlivosť áut do 3 kategórii. Nadpriemerne, priemerne a podpriemerne spoľahlivé autá. Dnes tu máme zástupcu tretej kategórie. Tak vidia štatistiky Renault Mégane II. Nespoľahlivým autám sa ľudia, z logických príčin, vyhýbajú. Autá so zlou povesťou však majú zásadnú výhodu – nízku cenu a dobrú dostupnosť. V spolupráci so spoločnosťou Motointegrator prinášame test jazdeného Renaultu Megane II. generácie vyrábaného v rokoch 2002.

Dvojliter dCi bol najspoľahlivejším naftovým motorom v Mégane. Mal bezúdržbovú reťaz a turbo chladené vodou. Napriek tomu sa mu nevyhlo zopár problémov.

Jazdenka Renault Megane II

Mégane

Príbeh II. generácie Renaultu Mégane začali Francúzi písať v roku 2002. Prišiel v mnohých karosárskych verziách. Od počiatku výroby bol v ponuke troj- a päťdverový hatchback. Kombi a sedan prišli v roku 2003. V rovnakom období predstavili aj štýlovú karosériu Coupé-Cabriolet (CC). Koncom roka 2003 prišla aj športová verzia RS a v roku 2006 prišla celoplošná modernizácia. EuroNCAP hodnotil Mégane II v bariérových testoch v roku 2002. Kompaktný Renault získal 5 hviezd, čo bol výborný výsledok.

 

Jazdenka Renault Megane II

 

V roku 2002 dostal hatchback 5 hviezd za bezpečnosť posádky. O 2 roky neskôr dosiahol rovnaký výsledok aj kabriolet.

Dizajn

Zadok, zadok, zadok. To je časť, ktorou sa Mégane II. generácie odlišuje od ostatných áut. Netradičná zadná časť hatchbacku mala prilákať nových kupcov. V podstate sa stal pravý opak. Konzervatívnu klientelu Francúzi odlákali a ostatní sa im smiali. Renault však nevyrábal len karosériu hatchback, ale aj populárne kombi a sedan. Mimoriadne vydarenou z pohľadu dizajnu bola karoséria CC, teda kabriolet s pevnou skladacou strechou. Nadčasovo vyzerá aj po rokoch od uvedenia.

Vzhľad interiéru je strohý. Obsahuje mnoho mäkkých plastov. Kvalita spracovania má však medzery. Jednotlivé kusy nelícujú a častokrát sa objavuje vŕzganie. Najhoršie si vedie verzia CC, ktorá má veľmi slabú torznú tuhosť a vŕzga na každej väčšej nerovnosti.

Výčitky ohľadom netradičného zadku hatchbacku smerujú aj k batožinovému priestoru. Kufor má podpriemerný objem 330 litrov, jeho tvar je navyše dosť nepraktický. Kombi je na tom s praktickosťou lepšie. Kufor kombi má objem 520 litrov (1600 litrov). Rovnako veľký batožinový priestor má aj karoséria sedan. Verzia CC má pri sklopenej streche objem len 190 litrov. Po nahodení strechy sa zväčší až na 490 litrov!

Renault Mégane II hatchback mal kompaktné rozmery: d x š x v boli 4209 mm x 1777 mm x 1460. Rázvor mal hodnotu 2625 mm. Sedan a kombi prišli s väčším rázvorom s hodnotou 2686 mm. Vďaka tomu ponúkli viac miesta pre nohy na zadných sedadlách. Postavy vyššie ako 180 cm mali vzadu v hatchbacku problémy s priestorom pre nohy. Vo verzii CC bola situácia ešte horšia, rázvor tu má hodnotu len 2522 mm a dozadu sa zmestili len malé deti (za vyššieho vodiča sa neposadí nikto).

Jazdenka Renault Megane II

Najvýraznejším dizajnovým prvkom hatchbacku je zadok

 

Jazda a jazdné vlastnosti

Bežný Mégane II. generácie nadšených vodičov rozhodne nepoteší. Radenie je nepresné a dráhy kladú „gumenný“ odpor. Navyše radiaca páka je príliš dlhá. Zaujme však riešenie ručnej brzdy, ktorá má dizajn inšpirovaný letectvom.

Riadenie má veľké vôle a je „mŕtve“. Vôbec neinformuje o tom, čo sa deje s prednými kolesami. Nenáročným vodičom bude vyhovovať. Ovládanie je jednoduché a auto má nezáludné jazdné vlastnosti, o športovej jazde ale naozaj nie je.

Renault Mégane II neodporúčame na veľkých diskoch. Nízky profil pneumatík v spolupráci s podvozkom nedokáže odfiltrovať nerovnosti a jazda je nepohodlná. Nepríjemné vibrácie sa presúvajú do interiéru, v ktorom častokrát niečo vŕzga. Špeciálne to platí o verzii CC, ktorá trpela slabou torznou tuhosťou. Odhlučnenie bolo v dobe vzniku priemerné. Z dnešného pohľadu by patril Mégane k hlučnejším automobilom.

Úplne inou kapitolou z pohľadu jazdných vlastností je prevedenie RS. RenaultSport skladal francúzsky hot-hatch ručne. Kvalita spracovania bola na vyššej úrovni, než u bežných modelov. Mégane RS disponoval výbornými jazdnými vlastnosťami a patrí k tomu lepšiemu v triede hot-hatchov! No úplným kráľom sa stala až jeho verzia z Mégane III. generácie.

 

 

Ceny jazdeného Méganu II sa pohybujú lákavo nízko. Má to však dôvody.

Jazdenka Renault Megane II

 

Interiér ponúka mäkčené plasty, no kvalita spracovania zaostáva

website created by WMT Studio