Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Ako a prečo sa starať o klimatizáciu v aute?

Ako a prečo sa starať o klimatizáciu v aute?

Začína obdobie, kedy sa prví krát po zime spúšťa klimatizácia a začne sa šíriť nepríjemný zápach v spojení nedostatočnou účinnosťou. Nie vonkajšie teploty, ale priamejšie slnko v kombinácii s tmavšími farbami karosérie posunú teploty v interiéri nad 25°C, čo pre mnohých už nie je komfortné.

Sezóna klimatizácií v autách následne v našich polohách trvá približne 5 mesiacov, do októbra. Nejeden vodič sa uprostred jesene rozhodne klimatizáciu nepoužívať, až pokiaľ sa to v aute znova nedá vydržať. Mnohí na gombík A/C v honbe za čo najnižšou spotrebou paliva nesiahajú vôbec. Tým, ktorí pol roka systém nezapli, následne v servise vyčítali, že extrémne šetrenie ich to dobehne, pretože chladiaci systém dlhodobým nepoužívaním a teda nepremazaním chradol, stratil tesnosť, tlak aj chladiacu zmes. A potom, keď bolo klímu ozaj treba, už nefungovala efektívne, alebo vôbec.

Vedeli ste, že na moderných autách sa vypnutím klimatizácie kompresor klímy neprestane točiť? Aktuálna generácia tzv. stálobežných kompresorov klímy je neustále v činnosti, čiže mazanie celého systému je zabezpečené, bez ohľadu na to, či reálne chladíte, alebo máte A/C off. Spotrebu paliva to, samozrejme, stále ovplyvní. Keď ide kompresor bez záťaže (lebo klíma je vypnutá), stále sa dá ušetriť, podľa motora od 0,3 do 0,7 litra paliva na 100 km. No tušili ste, že na moderných autách sa klíma automaticky vypne vždy, keď naplno akcelerujete, alebo auto ide do prudšieho stúpania a vy dáte plyn na podlahu? Tušili ste, že európskou legislatívou presadzovaná ekologickejšia náplň systémov klimatizácií známa ako R1234yf je v priemere 4-5x drahšia než rovnako ťažká náplň (meria sa na váhu, nie na objem) R134a používaná doposiaľ? Tieto, aj mnohé pikošky a zaujímavosti sa dozviete z ďalšieho videa zo série voľného pokračovania odborných videí z našej poradne.

Systém klimatizácie je na rane prakticky pri každej autonehode na prednú časť auta. Chladič a výparník býva často umiestnený hneď za predným nárazníkom auta a tak každé nedobrzdenie, alebo čelný stret s väčšou prekážkou, neraz aj so zvieraťom systém klimatizácie poškodí. Našťastie spoločnosť www.motointegrator.sk má v ponuke ohromné množstvo častí, doplnkov a komponentov systémov klimatizácií na všemožné značky a druhy áut. Veľmi prehľadne si tu dokážete vybrať v samostatných sekciách:

Sieť servisov Q-servis už niekoľko sezón ponúka čistenie klimatizácií od zápachu a ich dekontamináciu od baktérií pomocou umelo vytvoreného ozónu. Tento jednoduchý servisný zásah stojí necelých 10 €, robia ho prakticky v každom servise aj vo vašom okrese (Q-servis sieť autoopravovní má na Slovensku takmer 80 pobočiek). Samotný zásah netrvá viac než polhodinu a určite odporúčame urobiť ho aspoň raz ročne.

website created by WMT Studio