Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Viete, ako po zime opraviť klimatizáciu v aute?

Viete, ako po zime opraviť klimatizáciu v aute?

Prvý jarný deň je oficiálne za nami a teploty pomaly, ale isto stúpajú. Pre vaše auto by to malo znamenať kompletnú servisnú prehliadku a prípravu na sezónu jar/leto. Jednou z vecí, ktorú netreba zanedbať, je aj stav klimatizácie. Na čo všetko by ste sa mali zamerať?

Klimatizácia v aute aj v zime

V letných mesiacoch zapíname klimatizáciu v autách automaticky. Ochladzuje vzduch, vďaka čomu sa v dopravnej júlovej špičke neuvaríme. Používate ju však aj v zime? Ak nie, mali by ste, a to hneď z viacerých dôvodov.

Pomocou zapnutej klimatizácie v zimnom období dokážete:

  • zabrániť tvorbe vlhkosti zo studeného a vlhkého počasia vonku,
  • predísť zahmlievaniu a roseniu okien,
  • rýchlejšie rozmraziť všetky sklá, najmä to čelné.   

Okrem toho, klímovať auto v zime má pozitívny vplyv aj na kompresor. Ten je integrálnou súčasťou celej klimatizácie a na svoje mazanie využíva olej. Ak je dlhodobo mimo prevádzky, olej sa nahromadí v jeho spodnej časti. Spustením klimatizácie bude chvíľu trvať, kým sa kompresor opätovne premaže.

Úlohou kompresora je zabezpečiť aj primeraný obeh maziva v systéme. Vypnutá klimatizácia znamená nedostatočné premazanie, a to môže spôsobiť úniky chladiacej zmesi. Práve únik chladiva alebo závada kompresora sú najčastejšou príčinou nefunkčnosti klimatizácie v aute. 

 

Ako pripraviť klimatizáciu na leto? 

Kontrolovať a čistiť klimatizáciu by ste mali pravidelne minimálne raz do roka. Obdobie pred hlavnou letnou sezónou je ideálnym pre návštevu profesionálneho autoservisu, kde vám klimatizáciu spoľahlivo skontrolujú a vyčistia. Ako teda postupovať pri príprave a prípadnej oprave klimatizácie pred letom?

 

Čistenie výparníka

Stane sa vám, že po zapnutí klímy zacítite v aute nepríjemný zápach? Je to preto, že napriek prítomnosti kabínových filtrov klimatizácia z vonku nasáva vzduch, ktorý obsahuje rôzne organické a anorganické častice. Tie sa usádzajú vo ventilácií a vzduchovom vedení.  

Pri zapnutí klimatizácie voda v týchto častiach kondenzuje a zápach sa začne šíriť vozidlom. Okrem zápachu sú však nebezpečné najmä baktérie, ktoré pritom vdychujeme. Spôsobujú rôzne alergie, bolesti hlavy, astmu či zápal priedušiek.

„Pri kontrole a čistení klimatizácie vám u nás v Q-service ako prvý skontrolujeme výparník,“ hovorí Ákos Baráth, manažér servisných konceptov Q-Service.  „To je miesto, kde sa kvapalné chladivo premieňa na plyn a ochladzuje vzduch. Práve jeho vyčistením zabránime šíreniu zápachu z baktérií po opätovnom zapnutí klímy.“

 

Dezinfekcia ozónom alebo sprejmi

Profesionáli vašu klimatizačnú jednotku čiastočne rozoberú a vyčistiť ju následne môžu dvomi spôsobmi: ozónovou metódou alebo špeciálnymi profesionálnymi sprejmi na odstránenie baktérií. Čistenie ozónom je spoľahlivá metóda, ktorá účinne vyčistí nielen klimatizáciu, ale aj celé vaše vozidlo. Pre 100 % účinok dezinfekcie je ideálne použiť obidve metódy súčasne. Pri výbere voľne dostupných sprejov si zas dajte pozor, aby ste nenarazili na obyčajné osviežovače vzduchu bez dezinfekčného účinku.

 

Celková kontrola klimatizácie

„Pri čistení sa naši mechanici zamerajú aj na kontrolu tlaku v klimatizačnej jednotke a funkčnosť kompresora,“ vysvetľuje ďalej Ákos Baráth. „Ak je to potrebné, automaticky vymenia peľový filter a odhalia aj príčinu prípadného úniku chladiva.“

 

Na čo netreba zabúdať?

Hoci čistenie klimatizácie s trochou šikovnosti zvládnete aj sami, návštevou profesionálneho a poctivého autoservisu predsa len získate 100 % istotu. Spolu s klimatizáciou vám navyše skontrolujú aj celkový stav vášho vozidla. Dezinfikovať klimatizáciu by ste mali pravidelne aspoň 2 x ročne, vždy pred jarnou sezónou a potom pred zimou.

Minimálne raz za dva roky je potrebné dať si skontrolovať aj stav chladiva. Túto kontrolu takisto musíte absolvovať v autoservise, keďže kvapalina sa nachádza v hermeticky uzavretom systéme.

 

 

website created by WMT Studio