Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Predaj auta: S kým sa poradiť pred predajom?

Predaj auta: S kým sa poradiť pred predajom?

Ak ste bežný človek, ktorý vlastní auto už niekoľko rokov, pravdepodobne príde čas, keď ho budete chcieť predať. Možno potrebujete novšie, väčšie, výkonnejšie alebo krajšie. Na dôvodoch nezáleží, dôležité je, aby ste ho predali bez problémov. Viete, ako to dosiahnuť, čo preto urobiť a s kým sa poradiť?

Pravidelné prehliadky sú základ

Predstavte si, že ste na strane kupujúceho a kupujete jazdené vozidlo. Chcete kúpiť auto v čo najlepšom technickom stave a od predávajúceho automaticky očakávate, že si na tom dá záležať. Presne tak by ste sa pri predaji mali správať aj vy. Dajte odstrániť všetky zásadné poruchy a poškodenia, ktoré môžu potenciálnemu kupujúcemu nechať priestor na zjednávanie ceny, alebo dokonca spôsobia, že sa obchod neuskutoční.

Na to, aby vaše auto ostalo v top technickom stave nielen pri predaji, ale aj pri bežnom používaní, slúžia pravidelné prehliadky v kvalitnom autoservise. Pravidelným servisovaním minimálne dvakrát ročne zabezpečíte, že auto zostane v požadovanom technickom stave a pri predaji nič neprekvapí vás, ani kupujúceho.

Pri predaji vozidla je výhodou, ak máte korektne zdokumentovanú servisnú históriu vozidla potvrdenými zápismi v servisnej knižke. Každý seriózny autoservis dnes tieto údaje archivuje aj elektronicky a v prípade potreby ich vie poskytnúť predávajúcemu aj kupujúcemu.

 

Prečo nestačí prehliadka u kamaráta v garáži?

Prečo by ste pri prehliadkach mali využívať služby kvalifikovaných odborníkov? Ako všetky profesionálne servisy, aj sieť autoservisov Q-servicepovinnosť uvádzať vždy aktuálny stav kilometrov na portál Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV).

Pravidelné zaznamenávanie aktuálneho stavu najazdených kilometrov a ich periodická kontrola tvoria účinný a efektívny spôsob, ako eliminovať podvody s odometrami a chrániť záujmy spotrebiteľov. Každý kupujúci má právo a možnosť skontrolovať si najazdené kilometre práve prostredníctvom tohto portálu.

 

Ako sa pripraviť na predaj auta? 

Ak máte za sebou všetky pravidelné prehliadky a odstránili ste akékoľvek poruchy a poškodenia, môžete postupovať nasledovne:

  • Auto umyte zvonku aj zvnútra, aby pôsobilo reprezentatívne pre potenciálnych kupujúcich. Interiér povysávajte a ideálne aj vydezinfikujte. Odporúčame dezinfekciu ozónom, ktorú ako službu ponúka každý dobrý autoservis.
  • Auto nafoťte a môžete aj natočiť video. Odfoťte ho z každého uhla, aby záujemca získal komplexnú predstavu a nemal pocit, že niečo tajíte. Odfoťte každý škrabanec, nič neskrývajte. V interiéri odfotťe aktuálny stav tachometra.
  • Zverejnite inzerát, ak auto predávate sami (druhou možnosťou je predaj prostredníctvom autobazáru). Vyberte si relevantné inzertné portály a auto vyčerpávajúco opíšte. Pridajte fotografie a video. Porovnajte cenu s podobnými inzerátmi a tú svoju trochu nadhodnoťte. Počítajte s tým, že záujemcovia budú zjednávať. Uveďte svoje kontaktné údaje a časy, kedy sa vám môžu ozývať.
  • Dajte si pozor na podvodníkov. Ak sa dá, nepredávajte svoje auto za hotovosť a bez akejkoľvek zmluvy. Bankovky môžu byť falošné a platba v hotovosti má svoje obmedzenia podľa zákona (nesmie presiahnuť 15 000 € medzi fyzickými osobami a 5 000 € pri právnických osobách). Požadujte platbu na účet.
  • Jednajte slušne a vždy hovorte pravdu. Aj keby ste predávali Ferrari, neslušné správanie a arogancia pri predaji určite odradia aj toho najserióznejšieho záujemcu. Buďte trpezlivý a priateľský. Takisto nezamlčujte žiadne podrobnosti o aute, pravda aj tak vždy vyjde najavo.

 

Ako postupovať pri samotnom predaji auta?

Keď už ste sa s potenciálnym kupujúcim dohodli na sume, je čas pristúpiť k podpisu zmluvy o predaji auta, ktorá musí obsahovať všetky podstatné náležitosti. Ako predávajúci by ste ju mali mať pripravenú vopred, notársky overenú a kupujúcemu by ste mali umožniť do nej pred podpisom nahliadnuť.

Po podpise zmluvy auto odovzdáte kupujúcemu so všetkým, čo k nemu patrí a je zaznamenané v zmluve. V nej je uvedený aj spôsob vyplácania kúpnej sumy. Ak prepisujete auto v rámci okresu, pri prepise musíte byť prítomní obaja – predajca aj kupujúci. Prepis auta mimo okresu sa veľmi nelíši. Takisto pri ňom musíte byť obaja, prípadne iba predávajúci, ak disponuje splnomocnením od kupujúceho.

Nasleduje odhlásenie vozidla na polícii a v poisťovni. Po odhlásení vám polícia odovzdá osvedčenie o evidencii a technický preukaz. Do technického preukazu sa následne zapíše nový majiteľ s dátumom a správnymi údajmi. V poisťovni zas môžete žiadať o predčasné zrušenie vašej poistky.

Predávate auto a už dlho ste neboli na prehliadke v autoservise? Absolvujte ju čo najskôr v jednom z našich autoservisov medzinárodnej siete Q-Service a buďte si istí, že vás pri predaji nič neprekvapí.

website created by WMT Studio