Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Poznáte etiketu svietenia hmlovkami? Pravidelný servis svetiel na aute by ste nemali podceniť

Poznáte etiketu svietenia hmlovkami? Pravidelný servis svetiel na aute by ste nemali podceniť

Automobilové osvetlenie dnes berieme ako úplnú samozrejmosť. Bodaj by aj nie. Podľa zákona o cestnej premávke musí mať vozidlo počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im podobné osvetlenie, aj počas dňa. No nebolo to tak vždy. Povedzme si o histórii osvetlenia motorových vozidiel a aj o aktuálnej etikete v svietení dnes

História svetiel v automobilovom priemysle. Kedy vznikli prvé autá so svetlometmi?

Za svoju 130-ročnú existenciu prešiel automobilový priemysel veľkými zmenami. Jedným z najfascinujúcejších aspektov celého vývoja bola inovácia svetiel, ktorá sa vyvíjala súbežne so samotnou technológiou výroby svetla. Najstaršie autá si na cestu svietili petrolejovým olejom. Čoskoro prešli na acetylénové plynové svetlomety, ktoré sa stali štandardom automobilového priemyslu vtedajšej doby. Avšak, mali malý problém. Svetlo bolo viditeľné len na krátke vzdialenosti a plyn mohol v chladných mesiacoch zamrznúť. V dôsledku toho bolo po zotmení ťažké nájsť správnu cestu.

V roku 1915 predstavila spoločnosť Guide Lamp Company svetlomety, ktoré všetko zmenili. Svetlá, ktoré sa začali podobať tým, aké poznáme dnes, o sto rokov neskôr. Síce ich zapnutie vyžadovalo, aby vodič vystúpil a spravil to manuálne zvonku, no už to bol pokrok. Cadillac neotáľal a čoskoro spustil prvý ovládací systém, ktorý vodičom umožnil rozsvietiť vonkajšie svetlá zvnútra.

 

Ako nastaviť svetlá na aute. Používate tie správne?

Aby ste vedeli dostatočne rýchlo reagovať na situácie, ktoré môžu vzniknúť na ceste za zlých svetelných podmienok, vozidlo musí mať správne žiarovky a nastavené svetlomety. Viete ako svietiť tak, aby ste neoslňovali peších či autá, ktoré idú oproti? Na zlé osvetlenie najčastejšie vplýva zlé nastavenie svetlometov, zlá kvalita žiaroviek a svetlometov, ich vek, neodborná montáž alebo mechanické poškodenie.

Vedeli ste, že to, či máte svetlá nastavené správne, si viete otestovať aj doma v garáži? Zaparkujte auto pred stenu a zapnite svetlomety. Ak svietia pod pravým uhlom kolmo na stenu, všetko je v poriadku. Každé svetlá majú predpísaný vlastný sklon. Ak je stanovený na 1%, pri vzdialenosti desať metrov od steny musia svietiť o desať percent smerom nadol. Odporúčame vám nechať nastavenie svetlometov na profesionálov v sieti autoservisov Q-service.

 

Takto svieťte hmlovkami. Etiketa v používaní hmloviek je prísna, inak vás “vyblikajú”

Ruku na srdce, komu sa to ešte nestalo? Omylom idete so zapnutými hmlovkami a rozmýšľate nad tým, prečo na vás už tretí vodič za sebou zablikal.

Hmlovky neslúžia iba na svietenie počas hmly, no aj počas hustého dažďa alebo sneženia. Takto nízka viditeľnosť môže vodičov postihnúť najmä počas jesene a jari, kedy sa striedajú ročné obdobia. Zadné hmlovky majú vždy červenú farbu. Predné sú umiestnené nižšie a majú bielu alebo žltú farbu. Zapínajte ich však len v prípade, že pred vami nejde žiadne vozidlo, aby ste neoslepovali vodičov idúcich pred vami.

website created by WMT Studio