Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Výmena pneumatík a kontrola brźd pred zimným obdobím

Výmena pneumatík a kontrola brźd pred zimným obdobím

Kedy prezuť auto na zimné pneumatiky? Zima je za rohom a okrem tých zimných topánok, ktoré ste si nedávno kúpili, je čas prezuť aj auto. Prezuť letné pneumatiky za zimné v dostatočnom časovom predstihu vám ušetrí nejednu starosť a problémy, nehovoriac o vašej bezpečnosti na cestách. V tomto článku poradíme, ako na prezúvanie pneumatík pred zimou, povieme si niečo o dezéne, jeho význame na pneumatikách a tiež preberieme, či sa oplatia celoročné pneumatiky.

TIP: Vedeli ste, že pri výmene pneumatík v Q-Service dostane zákazník navyše vizuálnu kontrolu podvozku spojenú s odporúčaním na ďalší postup, ak sa objaví nejaký problém?

Čo je dezén zimných pneumatík

Prezúvanie letných pneumatík na zimné má svoje opodstatnenie. Letné pneumatiky majú nižší odpor a plytkejší dezén, vďaka čomu sa ich jazdné vlastnosti na ceste mnohonásobne zhoršujú a na zimnej ceste sa stávajú nebezpečnými. Tieto pneumatiky sú citlivé na nízke teploty aj bez toho, aby bol na vozovke sneh alebo poľadovica. Prezúvanie pneumatík vyplýva zo zákona o cestnej premávke s následnou pokutou do 50 EUR za nedodržanie legislatívy.

Kedy prezuť? Ak sa na ceste nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, na všetkých nápravách musí mať auto obuté zimné pneumatiky s adekvátnym dezénom.

Čo je dezén? Dezén je vzorka na pneumatike alebo jej profil. Rôzne tvary a hĺbka dezénu majú na jazdnú vlastnosť rôzne účinky. Dezén je tvorený sústavou nerovnomerne usporiadaných drážok a žľabov, ktoré tvoria obrazce. Na pneumatike majú viacero významov, ako je odvádzanie vody s čo najmenšou dráhou, rovnomerný styk s vozovkou a zlepšenie pohybových vlastností na suchej a mokrej vozovke.

Hĺbka dezénu sa odlišuje podľa typu pneumatiky a podľa toho, či je určená na zimné alebo letné použitie. Letné pneumatiky majú zo zákona predpísaný dezén minimálne 1,6 milimetra, kým pri zimných sú to až tri milimetre.

 

Oplatia sa celoročné pneumatiky - áno či nie?

Nekonečné debaty motoristov na tému, či sa celoročné pneumatiky oplatia alebo nie, nemajú jednoznačný výsledok. Tieto pneumatiky sú akýmsi kompromisom medzi prezúvaniami, no sú aj záchranou pred povinnosťami vyplývajúcimi zo zákona? “Celoročky” majú svoje plusy a mínusy. Pneumatika, ktorá sa hodí do každého počasia aj ročného obdobia a kombinuje technické charakteristiky letných aj zimných pneumatík, znie ideálne. No aké efektívne v skutočnosti sú? Medzi najväčšie mýty o celoročných pneumatikách patrí ten, že ich používanie má za následok vyššiu spotrebu paliva. Nie je to pravda a viac závisí na vašom štýle jazdy.

Ak počas zimy jazdíte po mestách a rovine, namiesto zimných môžete použiť pneumatiky celoročné. To však neplatí pre vodičov, ktorí sa na cestách pravidelne stretávajú so súvislou snehovou pokrývkou, najmä v regiónoch na severe Slovenska. V tomto prípade by sme pre vašu bezpečnosť odporúčali každoročné prezúvanie v Q-service, kde sa o vaše auto postará tím odborníkov. Okrem toho, každý zákazník dostane navyše vizuálnu kontrolu podvozku spojenú s odporúčaním na ďalší postup, ak na vozidle zistíme nejaký problém.

 

Brzdy sa prihlásia samé? Áno, ale môže byť neskoro

Niektorí to poznáte, krátke pribrzdenie a do toho kovový chrapčavý zvuk. Ak ho počuť pri každom dotyku s brzdami, je to znamenie signalizátora opotrebenia, že už potrebujú výmenu. Bežte radšej čím skôr do Q-SERVICE na kontrolu, aby ste sa vyhli nákladnejšej oprave. Nezanedbávajte prevenciu, brzdy musia byť stopercentné. Pri niektorých značkách vozidiel je to pomerne jednoduché, na prístrojovej doske zasvieti príslušná kontrolka, ktorá signalizuje opotrebenie brzdového obloženia. V každom prípade, brzdy si nechajte skontrolovať pri každej výmene pneumatík, nič tým nepokazíte. 

Určite si to nenechávajte na poslednú chvíľu, aby vás počasie nepríjemne neprekvapilo. V prípade, že vaše zimné pneumatiky majú svoje najlepšie časy za sebou, môžete využiť našu službu Click & Repair. V našom e-shope si vyberiete pneumatiky a sami si dohodnete termín a miesto montáže, kam pneumatiky aj doručíme. Všetko vybavíte rýchlo a jednoducho.

website created by WMT Studio