Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Oprava hrdze na karosérii auta: Rady pre domácich majstrov

Oprava hrdze na karosérii auta: Rady pre domácich majstrov

Korózie na karosérii auta sa všetci obávame. Jej neestetický výzor však nie je tým najväčším problémom karosérie. Hrdza sa môže rozšíriť do takej miery, že časom nebude možné ju úplne odstrániť a z vašej karosérie sa stane materiál do šrotu. V tomto článku si preberieme základné problémy, povieme si prečo hrdza vzniká a ako zistiť, či je čas ísť do servisu alebo si auto môžete ošetriť svojpomocne doma. Zbystrite najmä v prípade, že kupujete ojazdené vozidlo, poradíme vám ktoré časti kontrolovať dôkladnejšie.

Ako vzniká hrdza na karosérii auta a ako ju odstrániť

Korózii na aute sa úplne nevyhneme nikdy. Už na základnej škole nás učili, že kovy pri určitej vlhkosti korodujú. To platí aj pre automobily. Obvykle v zimnom období je prvotným spúšťačom hrdze na aute posypová soľ v kombinácii s malými kamienkami na ceste, ktoré obíjajú a postupne narúšajú lak vozidla. Taktiež to spôsobujú ryhy a škrabance na laku, cez ktoré pod ochranný náter prenikne soľ a vlhkosť. 

Jediným spoľahlivým riešením je pravidelné umývanie, voskovanie karosérie a pravidelná kontrola podvozku a laku včasnou opravou. Miesta vniknutia hrdze sú aj škrabance a poškodenia od iných vozidiel a kľúča, keďže v tých miestach sa poškodí lak a hromadí vlhkosť. 

Koróziu vozidla poznáme ako vonkajšiu a vnútornú. Vznik vonkajšej sme opísali vyššie a pre karosériu vozidla väčšinou predstavuje menšie, ľahšie odstrániteľné riziko. Mnoho značiek používa pozinkovanú karosériu, preto aj pri poškodení laku vozidla je nižšia šanca, že sa hrdza chytí. No zvyčajne sa ukáže po 7-10 rokoch prevádzky vozidla. 

Avšak tá korózia, ktorá poškodzuje výraznejšie karosériu útočí vždy zvnútra. Vlhkosť, ktorá sa vytvára na vnútorných častiach karosérie steká dole a udrží sa dlhšie v rôznych lemoch a záhyboch, kde postupne nahlodáva kov. Preto je ideálne zabezpečiť čo najvyššiu možnú konzerváciu – tzv. dutinkové voskovanie.

Drobné poškodenia laku vozidla (vonkajšiu hrdzu) viete odstrániť aj svojpomocne. Stačí, ak si dáte namiešať správny lak (základ, vrchnú farbu a lak) podľa kódu farby vozidla.  Použijete tzv. bodkovaciu metódu, kde pred nanášaním vrstiev miesto vyčistíte technickým benzínom a následne tenkým štetcom opatrne začnete nanášať jednotlivé vrstvy farieb. Samozrejme, s dostatočným odstupom na sušenie.

 

Ako odstrániť hrdzu z rôznych častí auta na starších vozidlách

Ak na vozidle objavíte pod lakom malé bubliny, je to znak toho, že zub času sa podpísal aj na vašom vozidle. Ak to včas nezastavíte, korózia bude nekompromisne nahlodávať karosériu až do úplného prederavenia plechu a postupného zväčšovania tejto diery. 

Použite odhrdzovač, ktorý koróziu rozpúšťa a pôsobí preventívne. Hrdza sa najčastejšie nachádza na podvozku a v rôznych záhyboch karosérie. Nezabudnite skontrolovať krídla a rámy dverí, ako aj podlahu pod nohami vodiča. Ak zbadáte nerovnosti, “bubliny” či hrdzu pod lakom, je nutné jej najrýchlejšie odstránenie. Menšie hrdzavé plochy zvládnete odstrániť doma v garáži. Napadnuté miesto je potrebné prebrúsiť dohladka a následne vyčistiť odhrdzovačom. Potom nanesieme tmel, ktorý odporúčame aplikovať vo viacerých vrstvách. Po jeho zaschnutí postihnuté miesto opäť prebrúsime, nalakujeme základnou farbou a potom vrchným lakom vo farbe automobilu. Stále to však bude len domáce riešenie a nikdy nedosiahneme trvalý a perfektný vzhľad. 

Najefektívnejším spôsobom, ako zabrániť rozšíreniu hrdze, je zabrániť kontaktu ocele alebo železa so vzdušným kyslíkom. To sa dosiahne nanesením ochranného náteru proti hrdzi na povrch kovu. Najbežnejším spôsobom, ako zastaviť hrdzu na kovoch, je prebrúsenie, tzv. šmirgľovanie kovového povrchu pomocou brúsneho papiera.

Odstránenie hrdze z karosérie doma alebo v autoservise?

Domáce ošetrenie vám odporúčame len v prípadoch, že ide o starší model auta, hĺbka prehrdzavenia nie je vyššia ako jeden milimeter, hrdza je v počiatočnom štádiu a máte v tom prax. V každom prípade by sme vám ale odporúčali využiť služby Q-Service, kde koróziu odstránia odborne, dôkladne a efektívne. V určitých prípadoch pomôže už len odborná výmena dielu karosérie. Tieto opravy ale patria medzi drahšie a niekedy môžu prevýšiť aj hodnotu staršieho vozidla. Závažná korózia a prehrdzavenie karosérie má vplyv aj na bezpečnosť posádky pri náraze vozidla.

 

Odstránenie hrdze v autoservise Q-Service

Sieť autoservisov Q-Service ponúka opravu na karosérii auta modernými metódami. Auto by ste mali nechávať pravidelne kontrolovať v rámci servisných prehliadok. Odborníci v Q-Service vedia, že hrdza na aute začína spravidla zospodu, a v dutinách karosérie. Na tieto miesta sa zamerajú prioritne a odporučia ďalší postup a efektívne riešenie.

Fotogaléria

website created by WMT Studio