Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Čo znamenajú červené kontrolky v aute? Tu je vysvetlenie

Čo znamenajú červené kontrolky v aute? Tu je vysvetlenie

Určite ste už zachytili obľúbené internetové vtipy na adresu kontroliek v aute a pobavili vás rovnako ako nás. Čo však robiť v prípade, keď sa niektorá z nich naozaj rozsvieti? To už taká zábava nie je a internetové mémy nepomôžu. Nepanikárte však, vysvetlíme vám, čo znamenajú rozsvietené kontrolky v aute a ktoré sú tak závažné, že ich treba riešiť hneď, ale aj tie, pri ktorých ešte zvládnete cestu do autoservisu.

Kontrolky v aute - vysvetlenie

Niektoré z kontroliek v aute, ktoré sa môžu na palubnej doske rozsvietiť, ste pravdepodobne ešte nikdy nevideli a pri troche šťastia ani neuvidíte. Zato iné sú vám dôverne známe, ako je napríklad kontrolka tlaku motorového oleja, autobatéria. Poďme však pekne po poradí. Ikony na palubnom počítači rozdeľujeme do troch základných farebných skupín podľa dôležitosti a závažnosti.

  1. zelené a modré kontrolky
  2. žlté a biele kontrolky
  3. červené kontrolky

Ako už aj farba napovedá, červené kontrolky sú tie, ktoré treba riešiť okamžite, pretože autu hrozí nenávratné poškodenie. Povedzme si teda, čo v prípade, že sa na prístrojovej doske objaví jedna z týchto ikoniek vo výstražnej červenej farbe?

 

Čo znamenajú červené kontrolky v aute?

Ako sme si povedali vyššie, červené kontrolky v aute sú tie, ktorým by sme mali venovať najväčšiu pozornosť. Symbolizujú vážne poruchy alebo upozornenia týkajúce sa chodu vozidla. 

 

Ak nie je batéria dostatočne nabitá, obvykle sa objaví známa červená ikona batérie. V najhoršom prípade môže symbolizovať potrebu jej výmeny, na čo vás ikona upozorní s dostatočným časovým predstihom. V častejších prípadoch sa môže rozsvietiť najmä v zimných mesiacoch, kedy je pod vplyvom chladného počasia potrebné dobitie autobatérie

Problém môže byť aj v dobíjaní, ktorý súvisí s alternátorom.

 

Nebol zistený elektronický kľúč, alebo je problém v zapaľovaní. Príčin rozsvietenia tejto ikony je viacero v závislosti od typu automobilu. Týka sa automobilov, ktoré majú v kľúči zabudovaný senzor vďaka ktorému auto naštartuje aj bez kľúča v zapaľovaní, musí sa však nachádzať vo vnútri vozidla. Napríklad vo vašom vrecku či kabelke.

 

Batéria v kľúči je vybitá, vymeňte ju.

 

Ručná brzda nefunguje. Ide o pomerne závažnú poruchu, ktorá môže v sebe ukrývať viacero problémov. Odporúčame vám navštíviť autoservis. Ručná brzda je opotrebovaná a potrebuje vymeniť alebo doplniť brzdovú kvapalinu.

 

Aktuálne platné nariadenie vlády č. 554/2006 Z. z. Slovenskej republiky o povinnom používaní bezpečnostných pásov z roku 2006 nariaďuje účastníkom cestnej premávky aby používali bezpečnostné pásy. Zapnite si ho.

 

Airbag nebude fungovať v prípade autonehodyNavštívte autoservis. Vozidlo bez funkčného airbagu nie je považované za jazdy schopné a spôsobilé na jazdu v cestnej premávke. Je nevyhnutné pozastavenie prevádzky vozidla. Ide o obmedzené časové obdobie, počas ktorého nie je povolené používanie vozidla.

 

Zle ste zavreli dvere. Skontrolujte prečo dvere nepriliehajú a či medzi nimi a vozidlom nie je prekážka.

 

Natankujte.

 

Protiblokovací systém brzdenia (ABS) má poruchu. Antiblokovací systém zabezpečuje aktívny brzdný účinok, stabilizuje auto, zabraňuje šmyku a zlepšuje ovládateľnosť na šmykľavom povrchu, či pri núdzovom manévri. Ak svieti táto kontrolka, neznamená to, že sa vozidlo stáva neovládateľné. Určite zájdite do autoservisu.
 

Zmenili ste jazdný pruh. Ak o tom viete, fajn, ak nie, máme problém! Ide o celkom praktickú funkciu moderných vozidiel, ktoré strážia či sa vodič drží v jazdnom pruhu. Oceníte to najmä pri jazde na diaľnici. Ak volant zavibroval, znamená to, že ste mimo jazdného pruhu.

 

Motor má vysokú teplotu. Obvykle ide o závažnú informáciu. Motor sa prehrieva. Skontrolujte chladiaci systém a hladinu kvapaliny. Odstavte vozidlo a navštívte servis na kontrolu systému.

 

Kapota je otvorená. Zatvorte ju alebo skontrolujte či sa medzi kapotou a vozidlom nenachádza prekážka.

 

Nebezpečné priblíženie. Vzdiaľte sa od vozidla pred vami.

 

Závesné tlmiče sú chybné. Tento druh odpruženia umožňuje prispôsobenie charakteru tvojho auta stavu a typu vozovky, jazdným podmienkam, alebo štýlu jazdy. Ak sú chybné, navštívte servis. Dôvod príčiny vám prezradí len profesionálna diagnostika. 

 

Informácia o vzduchovom odpružení. To sa používa namiesto klasických pružín a obvykle sa skladá zo vzduchového mechu, ktorý pôsobí ako „pružina“. Kompresor stláča vzduch do mechov, ktoré nafúkne tak, že sa správajú ako pružiny. Celá hmotnosť auta vďaka nim sedí na tlakovom vzduchu v mechu.

 

Zablokovali ste volant.

 

Nie je červená, ale aj tak vážna! Táto všeobecná kontrolka motora informuje o poruche zapaľovania či vstrekovania paliva. Odporúčame vám pomalou jazdou prejsť do najbližšieho autoservisu alebo sa nechať odtiahnuť.

 

Tlak motorového oleja je nízky. Táto kontrolka je spojená so snímačom tlaku, ktorý je umiestnený  v tlakovom vedení mazacej sústavy za olejovým čerpadlom. Príčin môže byť viacero, od upchatého filtra až po opotrebované ložiská. Navštívte servis hneď ako to bude možné.

 

Otvorený kufor. Skontrolujte či ste ho zatvorili správne a či medzi ním a vozidlom nie sú prekážky.

 

Dobrou správou však je, že s väčšinou tých hrozivo vyzerajúcich a znejúcich kontroliek sa pravdepodobne nikdy nestretnete, ak chodíte na pravidelné prehliadky, a tak predchádzate vážnym problémom s vaším autom. V každom našom Q-SERVICE sa môžete spoľahnúť, že napríklad pri najbližšej výmene pneumatík sa v rámci rýchlej vizuálnej kontroly povenujeme aj celkovému stavu vášho auta a v prípade, že bude nutný servisný zákrok alebo podrobnejšia diagnostika, vás oboznámime s ďalším postupom.

website created by WMT Studio