Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Neriskujte pokutu či nehodu. Čo s prasknutým čelným sklom?

Neriskujte pokutu či nehodu. Čo s prasknutým čelným sklom?

Kamienky na ceste vedia poriadne skomplikovať jazdu. Najhoršie je, ak nimi dostanete priamo do čelného skla. Akú veľkosť puklinky už je potrebné riešiť, a ako postupovať pri oprave prasknutého čelného skla?

Kedy vám hrozí pokuta?

Za prasknuté čelné sklo môže polícia udeliť pokutu vo výške 60€. Vyhláška Ministerstva dopravy č. 134/2018 Z.z. §3 písm. c označuje vozidlo ako technicky nespôsobilé v prípade,  že je výhľad cez čelné sklo z miesta vodiča veľmi zhoršený cez zónu čistenia stieračmi. Taktiež upresňuje, že ak sa na čelnom skle v zóne stieračov nachádza poškodenie akéhokoľvek typu väčšie ako 20 mm, je nutné toto sklo opraviť. 

Ak si nie ste istí, aké veľké je vaše poškodenie, zmerať ho môžete aj pomocou 10 centovej mince, ktorá má priemer 19,75 mm. Ak je vaša puklina väčšia, nemali by ste s takýmto poškodením čelného skla auto používať a čo najskôr by ste mali navštíviť servis.

 

Neignorujte ani menšie puklinky

Ak aj prasklina na vašom aute nemá väčší priemer ako 2 cm, a tým pádom vám nehrozí pokuta, nemali by ste sa s tým uspokojiť a tento stav ignorovať. Aj minimálne poškodenie čelného skla alebo začínajúca prasklina sa totiž pri bežnom používaní môže kedykoľvek zväčšiť a spôsobiť nepríjemnosti. 

Vibrácie z jazdy môžu malé nevinné poškodenie premeniť na veľkú pavučinu, ktorá už bude predstavovať omnoho väčší problém. Rovnako sa o to môžu pričiniť aj výkyvy vonkajšej teploty, či rýchla jazda cez výmoly a hrbole na ceste.

 

Aké kroky podniknúť pri prasknutom čelnom skle?

Prasknuté čelné sklo sa už opraviť nedá a väčšinou po čase sa prasklina zväčšuje. Opraviť sa dajú iba menšie pukliny, tzv. bubliny, ktoré sa dajú zaliať špeciálnym lepidlom a sú po oprave takmer neviditeľné.

Pri prasknutom čelnom skle na vozidle máte viacero možností. Môžete si ho nechať opraviť, vymeniť za originálne alebo vymeniť za náhradu. Pozor však na lacné náhrady, hlavne ak vaše auto už disponuje modernými autonómnymi systémami.  Tu po výmene je potrebné robiť aj kalibráciu jednotlivých systémov.

 

Posúďte poškodenie

Najprv vizuálne posúďte poškodenú oblasť a pokúste sa zistiť, aké závažné je poškodenie. Oprava malých puklín na čelnom skle stojí väčšinou pár desiatok eur. Ak je však poškodenie väčšie alebo je sklo prasknuté na viacerých ako troch miestach, je nutné  vymeniť ho celé.

 

Zistite, či je možné obrátiť sa na poisťovňu

Ak máte uzatvorené iba obyčajné povinné zmluvné poistenie, opravy alebo výmeny čelného skla hradeného poisťovňou sa pravdepodobne nedočkáte. Poisťovňa totiž opravu uhradí iba v prípade, že je známy vinník, od ktorého sa kamienok do vášho čelného skla odrazil a tento vinník je ochotný celú situáciu potvrdiť.

Ak však potrebujete opraviť iba menšiu puklinu a nie je nutné meniť celé čelné sklo, nemá veľký význam riešiť to s poisťovňou, keďže náklady na opravu vás vyjdú oveľa menej ako spoluúčasť pri poistení.

 

Navštívte servis, ktorý sa o puklinu postará

V dnešnej dobe síce existujú súpravy, ktoré si môžete kúpiť na opravu pukliny na čelnom skle a opravu vykonať svojpomocne doma, ale tieto súpravy sú často nízkej kvality a neposkytujú dlhotrvajúcu a efektívnu opravu.Navyše, ak je vaše vozidlo stále v záruke, vykonaním vlastných opráv autoskiel pravdepodobne toto krytie zrušíte.

Zverte sa radšej do rúk odborníkov, ktorí vám nielenže ušetria čas strávený opravou, ale zaručia aj kvalitne vykonané služby.

Q-Service poskytuje odbornú opravu automobilov použitím najmodernejšieho vybavenia. Či už je vaše čelné sklo vážne poškodené, alebo potrebujete len pár drobných opráv, Q-Service sa o to efektívne postará alebo poradíObráťte sa na Q-Service a predíďte tak ďalším zbytočným poškodeniam či nebezpečným situáciám, ktoré môžu vzniknúť aj kvôli obyčajnému malému kamienku.

website created by WMT Studio