Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Čo znamenajú biele a žlté kontrolky v aute?

Čo znamenajú biele a žlté kontrolky v aute?

Nikto nemá rád ten moment, keď sa rozsvieti nová kontrolka v palubnej doske auta. V minulom článku sme si písali o tom čo znamená, keď sa rozsvietia červené kontrolky v aute, dnes sa zameriame na biele a žlté.

Biele, žlté a oranžové kontrolky na prístrojovej doske auta. Čo znamenajú?

2. Je potrebná obnova filtra častíc. Obnova DPF filtra je spôsob, ako odstrániť väčšinu nečistôt, ktoré sa neodstránia automaticky pri vysokých teplotách. Podľa niektorých výrobcov by mal DPF filter stačiť na vzdialenosť okolo 200-250 tisíc km. 

3. Máte zapnutý ekologický režim úspory. Ide o režim, ktorý pristupuje k prevádzke auta s úsporov energie a zdrojov, no môže sa odraziť na výkone motora a prevádzke auta či klimatizácie.

6. Adaptívne svetlomety sú zapnuté - Adaptívna optika je systém, ktorý mení smer svetelného lúča v závislosti od dopravnej situácie a prispôsobuje sa jej.

9. Porucha zarovnania svetlometov. Tu je potrebná diagnostika. Ide o poruchu automatického sklonu svetlometov, čo sa prejavuje na bezpečnosti jazdy najmä v noci.

10. Senzor dažďa a svetla predchádza k neželanému náhlemu zhasnutiu svetla v noci alebo vypnutia stieračov počas dažďa. Ide o veľmi praktickú funkciu.

12. Nenájdený kľúč. Týka sa to vozidiel vybavených funkciou bezdrôtového odomykania. 

16. Nefunkčné brzdové svetlá. Ideo závažnú poruchu a je potrebná okamžitá návšteva autoservisu. S týmto autom nemôžete jazdiť, je to nebezpečné.

17. Problém s niektorými svetlometmi, môžu byť nefunkčné. Je potrebná diagnostika a výmena žiaroviek.

19. Automatická prevodovka potrebuje servis

20. Informácia o zapnutom vonkajšom osvetlení dáva základnú informáciu o tom, že máte zapnuté svetlá, ktoré sú plne funkčné.

26. Palivový filter zlyhal. Odoláva agresívnym kvapalinám, veľkým teplotným rozdielom, v niektorých prípadoch i značným tlakom, chráni pritom najcitlivejšie súčiastky v motore pred poškodením. Vymeňte ho.

27. V ostrekovači je nízka hladina kvapaliny. Doplňte ju.

29. Upozornenie na ťažné zariadenie.

31. Voda v palivovom filtri. Pretože sa voda a palivo navzájom nemiešajú a pretože voda je hustejšia ako palivo, spočíva voda na dne palivovej nádrže. Dlhodobý výskyt tam spôsobí hrdzu.

33. Symbolizuje opotrebovanie brzdovej doštičky. Brzdové doštičky sa postupom času opotrebovávajú. Avšak doba, kedy k tomu dochádza, sa môže výrazne líšiť. Rozhodujú o tom cestné podmienky, štýl jazdy, rýchlosť, záťaž a druh doštičiek a kotúčov, preto majú vodiči a mechanici ťažkosti určiť, kedy sa objaví nutnosť použiť nový komplet.

35. Tempomat je nefunkčný. Obvykle ide o softvérovú chybu, navštívte autoservis.

36. Posilňovač riadenia má poruchu. Vyrieši ho jedine diagnostika, auto bude pojazdné aj s touto poruchou, no ťažšie ovládateľné.

38. Stlačte brzdový pedál pre odblokovanie prevodovky.

40. Porucha zapaľovacích sviečok. Skontrolujte ich. Stopy oleja alebo paliva v oblasti závitu či uhlíkové nečistoty na zapaľovacej sviečke spôsobujú túto poruchu.

44. Indikátor informačných správ.

45. Zapnuté smerovky. Ak nemeníte smer jazdy, vypnite ich.

46. Váš kabriolet má narušenú strechu. Ide o technickú poruchu, obvykle plynovým vzperám v konštrukcii niečo zavadzia. Uistite sa, či na nich nie sú nečistoty.

48. Je zapnutý pomocný systém jazdy z kopca. Ide o asistenta, ktorý pomáha pri jazde z kopca alebo pri rozbiehaní do kopca. Je ideálny najmä pre začínajúcich šoférov.

50. Zadný spojler má poruchu. Jazdite opatrne a neprekračujte rýchlosť nad 100 kilometrov za hodinu.

51. Upozornenie o mínusových teplotách v exteriéri vozidla. Bez bundy vám vonku bude určite dosť zima.

52. Mrzne. Prispôsobte jazdu námraze na vozovke.

55. Všeobecná informácia o poruche motora či prevodovky. Tu ťažko určiť kde je chyba, preto je potrebná zrýchlená diagnostika v autoservise.

57. Vyhrievanie zadného okna je aktivované. Zíde sa vám pri námraze.

58. Snímač dažďa sníma poveternostné podmienky, ktoré následne vyhodnocuje.

59. Všeobecná kontrolka motora informuje o poruche zapaľovania či vstrekovania paliva. Odporúčame vám pomalou jazdou prejsť do najbližšieho autoservisu alebo sa nechať odtiahnuť.

60. Automatické čistenie čelného skla.

61. Vypnutý stabilizačný systém. Vďaka ESP systému (z angl. Electronic Stability Program, čiže elektronický stabilizačný systém) môže vodič využiť plný potenciál jazdných vlastností auta. Jeho hlavnou funkciou je pomoc vodičovi pri zvládaní kritických situácií, najmä vtedy, ak by sa vozidlo mohlo dostať do šmyku.

62. Predné sklo má zapnuté vyhrievanie.

website created by WMT Studio