Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Nezabudnite na kontrolu auta pred dovolenkou

Nezabudnite na kontrolu auta pred dovolenkou

Ak vás čaká dlhá jazda autom, urobte z kontroly vozidla súčasť dovolenkového zoznamu a vyhraďte si čas na prípadné opravy alebo servis. V opačnom prípade sa môže očakávaný cestovateľský zážitok zmeniť na zbytočne predražený. Tomu sa však dá ľahko predísť.

Stačí, ak kontrola auta pred dovolenkou zahŕňa:

1. kontrolu pneumatík

Zamerajte sa na 2 veci – dezén a zahustenie pneumatík. Dezén nesmie klesnúť pod minimálnu povolenú hranicu 1,6 mm. To však neznamená, že pri tejto hodnote si môžete vydýchnuť. Práve naopak, mali by ste spozornieť. Ak majú pneumatiky dobre sedieť na vozovke, a to v akomkoľvek počasí, s dezénom menším ako 3 mm sa radšej na dlhé trasy nepúšťajte. Serpentíny, silnejší dážď, ale aj rozhorúčený asfalt by tak predstavovali zvýšené a zbytočné riziko.

Tlak vzduchu v pneumatikách je potrebné upraviť, respektíve prispôsobiť dovolenkovému režimu. Výrobcovia áut uvádzajú referenčné údaje o tlaku pneumatík vždy pre konkrétny druh vozidla, pričom tieto informácie majú dve podoby – zahustenie pre bežnú prevádzku vozidla a pre zaťaženie auta viacerými osobami a batožinou

TIP: Optimálne nahustenie predlžuje životnosť pneumatík a zároveň má vplyv na spotrebu auta – pozitívny. Potešiť vás môže aj menšia hlučnosť. Zísť sa môže aj rezerva, preto ani v nej nezabudnite skontrolovať tlak vzduchu.

 

2. kontrolu prevádzkových kvapalín

Kde je hladina motorového oleja? V akom stave je chladiaca a brzdová kvapalina? Na tieto otázky by ste mali poznať odpoveď. Väčšie zaťaženie auta môže mať vplyv na spotrebu oleja, preto ho nezabudnite doplniť (ak sa jeho hladina blíži k spodnej hranici). Výmena motorového oleja sa odporúča zvyčajne po 15 000 km – skontrolujte, kedy naposledy ste ju absolvovali.

Rovnako sa zamerajte na dostatočné množstvo brzdovej a chladiacej kvapalinyVoda do ostrekovačov by vás taktiež mala zaujímať – spotrebujete jej podstatne viac, keďže hmyzu na oknách sa na rýchlostných cestách a diaľniciach nevyhnete. V tejto súvislosti je dobré vykonať aj kontrolu stieračov, vrátane gumičiek.

 

3. kontrolu bŕzd

Dlhé klesania, kolóny, nepredvídané situácie na cestách, parkovanie v svahovitom teréne – kontrola bŕzd má opodstatnenie. Do akej miery sú opotrebované? Môžete sa na ne z hľadiska bezpečnosti spoľahnúť? Indíciou vám môže byť aj spôsob, akým bežne brzdíte – ak motorom a teda podradením, je pravdepodobnosť, že brzdy budú v lepšom stave, ako keď tak robíte prevádzkovou brzdou.

TIP: Vizuálna kontrola (nielen) brzdových svetiel je podceňovaná, zaberie pritom minimum času. Vyhraďte si na ňu pár minút.

 

4. kontrolu klimatizácie

Jej doplnenie je samozrejmosťou. Viete však v akom stave je? Ak ju používate pravidelne, pri bežných presunoch autom (nielen tých dovolenkových), tak je jej vyčistenie viac ako dobrý nápad. Výmena klimatizačnej náplne, filtrov a vyčistenie chladiča sa podpíše na pohodlí cestujúcich, a tiež na sústredenosti vodiča, ktorá vplyvom vysokých teplôt prirodzene klesá.

 

5. kontrolu povinnej výbavy a aj tej navyše

Malý hasiaci prístroj je dobré pribaliť si v každom prípade, no reflexná vesta vám možno nebude stačiť v jednom vyhotovení – záleží od krajiny, do ktorej to máte naplánované. Od vášho cieľového bodu závisí napríklad aj to, či potrebujete medzinárodný vodičský preukaz, alebo iný doklad o poistení vozidla ako zelenú/bielu kartu. Kontrola dokladov by mala byť samozrejmosťou, rovnako tak povinná výbava vozidla. Hoci už nezahŕňa náhradné žiarovky, podľa typu auta sa predsa len oplatí zvážiť, či ich zobrať na dovolenku.

TIP: Vezmite si aj asistenčnú kartu s telefónnymi číslami na servisný dispečing, dohovoríte sa v materinskom jazyku.

 

Ak dovolenka autom, tak pred dovolenkou servis

Stav tlmičov a pružín, prevádzková vôľa v riadení a náprave, tesnosť a stav výfukového systému, stav autobatérie – aby kontrola auta pred dovolenkou bola naozaj precízna, mala by zohľadňovať aj uvedené časti vozidla. To je jeden z dôvodov, prečo ju zveriť do rúk profesionálov. Napokon, ak má byť kontrola kvalitná a zahŕňať diagnostiku bŕzd či iných spomínaných komponentov auta, na laické vyhodnotenie jeho stavu by ste mali zabudnúť. Odmena? Bezpečnejšie auto, pohodovejšia dovolenka a áno, aj ušetrenie peňazí.

website created by WMT Studio