Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Aké sú limity v prípade alkoholu za volantom v zahraničí?

Aké sú limity v prípade alkoholu za volantom v zahraničí?

Väčšina európskych krajín toleruje určité množstvo alkoholu za volantom. Ako to je v konkrétnej krajine, sa dozviete v našom článku.

Aké sú limity v prípade alkoholu za volantom v zahraničí?

Po takmer roku si beriete svoju vytúženú dovolenku a na týždeň či viac chcete vypadnúť z pracovného kolotoča. Ideálne do inej krajiny, aby ste úplne zmenili vzduch a ideálne k moru, ktoré je pre nás, vnútrozemcov, stále veľké lákadlo a vzácnosť. 

Pre Slovákov, zvyknutých na nulovú toleranciu alkoholu za volantom, je prístup väčšiny európskych krajín dobrou správou, pretože zvyčajne je tolerovaných 0,5 promile za volantom. To zodpovedá dvom deci vína alebo veľkej orosenej desiatke. Treba však mať na pamäti, že odbúravanie alkoholu v krvi je u každého človeka individuálne, preto vo všeobecnosti platí, že netreba zbytočne riskovať. 

 

Nulová tolerancia k alkoholu za volantom 

Ak ste si k obedu alebo večeri dali čo i len pohár vína, či jedno pivo, určite nešoférujte v týchto krajinách:

Albánsko, Česko, Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina. Zameriavame sa síce na zahraničie, ale pamätajte, že medzi krajiny s nulovou toleranciou k alkoholu za volantom patríme aj my na Slovensku.

 

Malé množstvo nie je hriech

Smerom na západ si už pripiť môžete. Estónsko, Poľsko a Švédsko tolerujú hladinu do 0,2 promile, Čierna Hora 0,3; v Lichtenštajnsku to je 0,4 promile. 

 

Väčšina Európy toleruje pol promile 

Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Lotyšsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko. V týchto krajinách môžete šoférovať, aj keď máte 0,5 promile alkoholu v krvi.

 

Na ostrovoch je to inak

Veľká Británia sa už dlho snaží osamostatniť od kontinentálnej Európy a to nielen Brexitom, ale aj tolerovaným množstvom alkoholu za volantom, ktoré je najvyššie v Európe, až 0,8 promile.

 

Tieto údaje sa však môžu veľmi flexibilne meniť, aj podľa aktuálnej situácie v krajine. Rovnako sa hodnoty v niektorých krajinách líšia, ak pracujete ako profesionálny šofér, alebo naopak máte vodičák ešte len krátko. 

Nezabúdajte však, že alkohol za volantom môže narobiť veľa nepríjemností a na cestách môže mať až fatálne následky. Aj v krajinách, ktoré majú istú mieru tolerancie k promile u šoféra, sú pokuty a tresty za prekročenie hranice prísne a pomerne vysoké. 

Najistejšie je nesadať za volant bezprostredne po požití alkoholických nápojov či prežúrovanej noci, alebo si to aspoň odkontrolovať dychovým alkoholtesterom.

website created by WMT Studio