Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Nekupujte mačku vo vreci. Takto zistíte kilometre podľa VIN čísla

Nekupujte mačku vo vreci. Takto zistíte kilometre podľa VIN čísla

Stočené kilometre sú neustálym problémom číslo jeden pri predaji alebo kúpe auta. V súčasnosti je už viacero možností, ako si overiť, či neboli najazdené kilometre upravené. Jednou z nich je overenie podľa VIN čísla vozidla. Existuje niekoľko portálov, ktoré takéto služby poskytujú. Pomôcť môže aj Register prevádzkových záznamov vozidiel.

Čo je to VIN číslo?

VIN číslo sa dá porovnať k našej DNA. Ukrýva celistvú informáciu o vozidle. Vo väčšine prípadov je to 17-miestne číslo. Jedinou výnimkou sú autá vyrobené pred rokom 1981. Štandard VIN čísla bol totiž celosvetovo prijatý až po tomto roku.

VIN číslo sa nachádza vyrazené niekde na karosérii vozidla, ale v novších vozidlách ho nájdete aj na palubnej doske na strane vodiča, ako plastový štítok pod čelným oknom, prípadne na dverách z vodičovej strany. Uvedené môže byť aj pod rezervou, pod sedačkou, na ráme auta alebo na karosérii okolo motora.. Niekedy býva vyleptané aj na bloku motora alebo prevodovke. Najjednoduchšie však je pozrieť sa na osvedčenie o evidencii vozidla, zmluvu o poistení alebo inú dôležitú dokumentáciu vozidla.

Čo sa dá z VIN čísla okamžite vyčítať?

Prvé tri čísla opisujú, kde bolo vozidlo vyrobené a kto ho vyrobil. Napríklad pre auto s prvým trojčíslím 4Y1 vieme určiť, že ide o Toyotu vyrobenú v Amerike. Štvrté až ôsme číslo šifruje model vozidla. Všeobecne stanovená nomenklatúra nie je, výrobca si to určuje sám.

Deviate je kontrolné číslo, ktoré pomáha overiť originalitu vozidla. Posledné 10. až 17. číslo je v podstate výrobné číslo.

Z VIN čísla sa dá zistiť aj história vozidla

V roku 2022 došlo k zmenám v zapisovaní do Registra prevádzkových záznamov vozidiel. Okrem najazdených kilometrov je nutné zapisovať aj ďalšie informácie, ako napr. servisné prehliadky, výmena spojky, rozvodov atď.

V súčasnosti existuje viacero portálov, kde viete po zadaní VIN čísla zistiť detaily o vozidle. Okrem Registra prevádzkových záznamov využívajú aj ďalšie informačné zdroje. Môžete z nich zistiť:

  • opravy – menené diely, stav kilometrov pri oprave,
  • v prípade nehody – miesto a dátum nehody, rozsah nehody,
  • záznamy o krádeži,
  • znaleckú hodnotu vozidla.

Prečo je také dôležite overiť si VIN číslo?

Momentálne je na trhu nespočetné množstvo áut. S použitými autami môže byť naložené  rôznymi spôsobmi. Existujú špekulanti, ktorí montujú dokopy rôzne časti búraných vozidiel a vydávajú ich za nepoškodené.

Čo sa týka krádeží áut, nemáme na Slovensku tak vysokú kriminalitu, preto je pri kúpe zriedkavejšie stretnúť sa s vozidlom, ktoré bolo ukradnuté.

Častokrát sa stáva, že predajcovia stáčajú kilometre, aby umelo navýšili cenu vozidla. Preto si pred kúpou auta vždy radšej zadajte jeho VIN číslo do niektorého z portálov, ktorý disponuje databázou histórie vozidiel.

Ak sa chcete o svoje auto príkladne starať, aby ste zaň v prípade budúceho predaja dostali  čo najvyššiu cenu, zverte servis do rúk odborníkov v Q-SERVICE. U nás automaticky a pravidelne aktualizujeme informácie do Registra prevádzkových záznamov vozidiel a staráme sa o top stav vášho auta.

 

website created by WMT Studio