Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Príďte k nám aj s novým autom v záruke, umožňuje to bloková výnimka

Príďte k nám aj s novým autom v záruke, umožňuje to bloková výnimka

Viete, čo je bloková výnimka? Mnoho majiteľov áut si myslí, že ak je ich vozidlo ešte v záruke, musia s ním chodiť iba do autorizovaných servisov. Je to však mýtus. Vďaka nariadeniu Európskej komisie o blokovej výnimke to od roku 2004 neplatí. Prečítajte si, čo všetko musíte vedieť o blokovej výnimke, a kedy môžete navštíviť neautorizovaný servis s autom, ktoré je v záruke.

Do neautorizovaného servisu môžete ísť aj s autom v záruke 

Bloková výnimka je nariadenie Európskej komisie, vďaka ktorému si môžete nechať auto opraviť aj v neautorizovanom servise. Do platnosti vstúpila 1. novembra 2004 a nariaďuje výrobcom prijať do servisu aj vozidlá s platnou zárukou. Išlo najmä o to, aby vedeli autoservisy konkurovať automobilkám a nevytvorilo sa monopolné prostredie, kde nie je možná konkurencia. Viete, aký je rozdiel medzi autorizovaným a neautorizovaným servisom a ako postupovať v prípade uznania škody? Čítajte ďalej.

Čo je neautorizovaný servis?

Nezľaknite sa slova “neautorizovaný”. Automaticky neznamená “horší”. Neautorizovaný servis je nezávislá autoopravovňa, ktorá nespadá pod žiadnu konkrétnu značku, ako napríklad Kia či Audi. Či je servis autorizovaný alebo nie, je v konečnom dôsledku nepodstatné, keďže náhradné diely, ktoré používajú servisy oboch kategórií, spĺňajú potrebné technické kritériá. Za vykonanú servisnú prehliadku nesie zodpovednosť konkrétny autoservis. Servisná prehliadka musí byť riadne, písomne zdokumentovaná v servisnej knižke, aj s popisom vykonaných úloh.


Rozdiel v cene je častokrát nepatrný. Bolo vykonaných niekoľko porovnávacích testov autorizovaných a neautorizovaných servisov, ktorých výsledky sú verejne dostupné na internete. Európska komisia v priebehu rokov niekoľkokrát zmenila pravidlá blokovej výnimky. V konečnom dôsledku bloková výnimka uľahčuje život motoristom aj autoservisom. Samozrejme, nájdu sa klienti, ktorí radšej uprednostia značkové autoservisy, no možnosť výberu autoservisu je rovnako dôležitá.

Bloková výnimka v roku 2023 končí

To, aká budúcnosť čaká blokovú výnimku, zatiaľ presne nevieme. V roku 2023 by mal prísť jej koniec vo forme, akou ju poznáme dnes. Či Európska komisia chystá menšie legislatívne úpravy a upresnenia, alebo bude bloková výnimka zrušená úplne, zatiaľ nie je jasné. Odporúčame ju preto využiť, kým sa ešte dá.

Výhody pre vodičov vyplývajúce z blokovej výnimky

Značkový servis na základe nariadenia Európskej komisie nemôže odmietnuť alebo neuznať reklamáciu z dôvodu vykonania servisnej prehliadky v neautorizovanom servise. V prípade, že by bolo v jeho záujme spochybnenie platnosti záruky na vozidle, musí byť schopný preukázať tak na vlastné náklady

Aj kvalitné a ľahko dostupné neautorizované servisy ako Q-service ponúkajú profesionálny prístup, odborne vykonanú servisnú prehliadku a používanie náhradných dielov najvyššej kvality. 

 

website created by WMT Studio