Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Aké druhy prevodoviek v aute poznáme?

Aké druhy prevodoviek v aute poznáme?

Dôležitá súčasť väčšiny motorov aj jeden z atribútov, ktorý rozhoduje pri kúpe vozidla. Najčastejšie sa stretávame s pojmami manuálna alebo automatická prevodovka, no v skutočnosti poznáme ešte viac typov. Poďme si o nich niečo povedať.

Čo je prevodovka a na čo slúži?

Prevodovka je kritickou súčasťou mnohých motorov, v ktorých je potrebné meniť rýchlosť, no najčastejšie sa s ňou stretávame v autách, motocykloch, lodiach, lietadlách či priemyselných strojoch. Konštrukcia prevodoviek v jednotlivých motoroch sa môže líšiť, no všetky majú jedno spoločné.

Ide o mechanickú sústavu ozubených kolies, ktorá prenáša výkon z motora na poháňanú nápravu alebo iný mechanizmus. Mení pritom vstupný rotačný pohyb na rotačný pohyb s inou uhlovou rýchlosťou a točivým momentom. 

Prevodovka nám umožňuje meniť prevodové stupne, a tým zabezpečuje efektívnejšie využitie výkonu motora pri rôznej rýchlosti a podmienkach jazdy. Ak by auto prevodovku nemalo, jeho prevádzka by bola oveľa menej ekonomická a efektívna. 

Aké typy prevodoviek poznáme?

V skutočnosti existuje veľké množstvo typov prevodoviek, no v motorových vozidlách sa používajú zväčša mechanické prevodovky s ozubenými kolesami. Preto sa pozrime na niekoľko podtypov takýchto prevodoviek a ich výhody či nevýhody.

 

Manuálna prevodovka

Ide o najbežnejší typ prevodovky používaný v osobných automobiloch. Napriek tomu, že manuálne prevodovky postupne vytláčajú pohodlnejšie automatické prevodovky, u vodičov zostávajú stále obľúbené. Dôvodom je napríklad pôžitok z jazdy, ale tiež nižšie náklady na údržbu

Manuálna prevodovka umožňuje vodičovi meniť prevodové stupne pomocou riadiacej páky, čím zabezpečuje zvýšenie alebo zníženie rýchlosti vozidla za čo najefektívnejšieho využitia výkonu motora. Podmienkou pre dosiahnutie optimálneho výkonu je najmä správne načasovanie radenia

Automatická prevodovka

Automatické prevodovky, nazývané tiež automaty, sa stávajú čoraz populárnejšími. Dôvodom je pohodlnejšie jazda bez nutnosti neustáleho preraďovania stupňov a tiež úspora paliva vďaka efektívnejšiemu chodu motora. Na druhej strane však treba rátať s vyššou kúpnou cenou vozidla či drahšou údržbou. 

Automatická prevodovka mení prevodové stupne automaticky na základe podmienok jazdy a bez nutnosti manuálneho zásahu vodiča. Ponúka preto plynulý a komfortný jazdný zážitok, ktorý oceníte najmä v rušnej mestskej premávke, kde je potrebná častá zmena prevodového stupňa. 

Poloautomatická prevodovka

Ak patríte k nerozhodným vodičom a neviete si vybrať medzi automatickou a manuálnou prevodovkou, existuje ďalšie riešenie. Je ním poloautomatická prevodovka, ktorá je akýmsi hybridom medzi manuálom a automatom

Takáto prevodovka má automatickú spojku, no samotné radenie zostáva na vodičovi. Zmena prevodových stupňov prebieha pomocou sekvenčnej riadiacej páky alebo dvojice páčok na volante. Poskytuje tak pohodlie automatu a pružnosť a hravosť manuálu. Mnohé autá s poloautomatickou prevodovkou však majú aj funkciu plne automatického riadenia. 

Variabilná prevodovka 

Posledným typom, ktorý spomenieme, je kontinuálne variabilná prevodovka, známa aj ako CVT (Continuous Variable Transmission). Umožňuje hladké a plynulé menenie prevodových stupňov v rozsahu od najnižšieho po najvyšší, pričom ale nemá fixné polohy

Výhodou je tak ešte efektívnejšie využitie výkonu motora, lepšia akcelerácia a nižšia spotreba paliva. Zároveň sa eliminuje aj prípadné drhnutie pri zmene prevodového stupňa. Variabilné prevodovky sa často používajú napríklad v hybridných automobiloch. 

 

Nech máte vo vašom aute akúkoľvek prevodovku, o kompletný servis od diagnostiky, cez výmenu oleja, až po opravu, sa postaráme v sieti servisov Q-SERVICE. 

 

website created by WMT Studio