Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Platnosť vodičského preukazu: Kedy ho treba vymeniť za nový?

Platnosť vodičského preukazu: Kedy ho treba vymeniť za nový?

Nosíte v peňaženke vodičský preukaz s neobmedzenou platnosťou? V tom prípade by ste mali spozornieť. Týmto typom preukazov totiž onedlho skončí platnosť a vy by ste ich tak mali vymeniť za nové. Netreba však stresovať, v článku vám vysvetlíme, koho sa zmeny týkajú a ako pritom postupovať.

Nie je vodičák ako vodičák. Niežeby z vás jeden robil lepšieho šoféra ako iný, no existujú medzi nimi rozdiely. Na Slovensku totiž máme aktuálne v obehu až 5 typov vodičských oprávnení, ktoré boli vydávané v rôznych obdobiach. 

Ružovým vodičákom odzvonilo

Ten najstarší typ vodičákov, známy ružovou farbou a plastovým laminovaním, bol vydávaný od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 a mal neobmedzenú platnosť. Kvôli zmenám na úrovni EÚ však platnosť tohto “retro” preukazu končí a všetci majitelia ho musia vymeniť za nový. Urobiť tak musia do konca roku 2023. 

 

Zdroj: minv.sk

 

Zmena sa však bude týkať aj novšieho typu vodičských preukazov, ktorý bol vydávaný od 1. mája 2004 do 18. januára 2013. Dátum platnosti nemal uvedený a rovnako tak platil neobmedzene. Ak vlastníte tento typ vodičského oprávnenia, tiež ho budete musieť časom vymeniť za nový. Máte však na to takmer 10 rokov, pretože platnosť skončí až 31. decembra 2032.

Od 19. januára 2013 časy neobmedzenej platnosti skončili a všetky vodičské preukazy vydávané od tohto dátumu už majú platnosť 15 rokov (platnosť je uvedená na preukaze). To však platí len v prípade, že ste ešte nedosiahli vek 65 rokov. Pre všetky preukazy vydávané osobám nad 63 rokov platí platnosť 5 rokov, pričom podmienkou je zdravotná spôsobilosť. 

Vzory všetkých aktuálne platných vodičských preukazov nájdete tu

Ako postupovať pri výmene?

Ak sa vás zmena vodičáku týka, nemali by ste s výmenou čakať až do konca roka. Na úradoch sa totiž dá očakávať zvýšený nápor ľudí. Žiadosť by ste mali podať najneskôr 30 dní pred skončením platnosti, pretože toľko môže štandardne trvať vydanie nového preukazu. 

 

Všetko vybavíte na ktoromkoľvek oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru. Nezáleží na tom, kde máte trvalé bydlisko. Pri žiadosti o obnovenie, respektíve vydanie nového preukazu, budete musieť:

  • predložiť platný doklad totožnosti, 
  • vyplniť tlačivá žiadosti 
  • a splniť podmienky podľa § 77 ods. 1 písm. c) a h) až p) zákona o cestnej premávke, ktorých detaily nájdete tu

 

Následne vás už len odfotia, zosnímajú váš elektronický podpis a potom si počkáte na vydanie preukazu v štandardnej (do 30 dní) alebo skrátenej lehote (do 2 pracovných dní). V prípade štandardného vydania vás to bude stáť len 6,50 eur, v prípade skráteného 26 eur. Neplatný vodičský preukaz zároveň musíte odovzdať. Ten nový si vyzdvihnete osobne na polícii. 

 

website created by WMT Studio