Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Celoročné pneumatiky. Pre koho sú vhodným riešením?

Celoročné pneumatiky. Pre koho sú vhodným riešením?

Osobné vozidlo musí mať podľa vyhlášky č. 134/2018 Z. z. hĺbku dezénu 1,6 mm, avšak s výnimkou, keď sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Vtedy sa mení na minimálnu hĺbku 3 mm. Táto hodnota platí aj pre celoročné pneumatiky. Ako dezén vplýva na jazdu a kedy sa rozhodnúť pre univerzálne pneu?

Bezpečné pre zimné aj letné obdobie

Vývoj materiálov používaných na výrobu pneumatík napreduje, rovnako tak aj ich celková konštrukcia či spôsob a tvar rezania jednotlivých sekcií dezénu. Vďaka tomu reagujú na zmeny teplôt a terénu lepšie a flexibilnejšie.

Ak sú pneumatiky celoročné, ponúkajú spoľahlivé bezpečnostné vlastnosti bez ohľadu na sezónnosť. Kombinujú totiž kľúčové technické parametre zimných a letných pneumatík. Tento fakt má však svoje ALE – podmienky. Tie sa týkajú najmä jazdných trás a počtu najazdených kilometrov. Zjednodušene, univerzálnosť si v konkrétnych prípadoch pýta svoju daň. V akých?

Kompromis verzus ideálne riešenie

Otázka znie: Pre koho sú celoročné pneu kompromisom a pre koho dobrou voľbou

Príklad č. 1:
Ak bývate v oblasti, kde je zima tuhá a vozovka často zasnežená (napr. Orava, Poprad...) = použite sezónne pneumatiky

Príklad č. 2:
Ak bývate v oblasti, kde počas roka síce párkrát nasneží, ale vozovka je upravovaná = dobrá voľba (o kompromis ide v prípade, že bývate napr. v okolí Hurbanova, kde celoročným pneumatikám zase neprospejú príliš vysoké teploty počas letných mesiacov)

Príklad č. 3
Ak auto využívate na cestu do práce neďaleko domova, na nákupy, výlety v okolí bydliska (do cca 30 km) = dobrá voľba

Príklad č. 4
Ak najazdíte do 10 000 km za rok, prevažne v meste a v rovinatých oblastiach, pričom prevažujú skôr kratšie trasy = dobrá voľba

Príklad č. 5
Ak najazdíte do 15 000 km za rok, prevažne v meste a v rovinatých oblastiach, pričom prevažujú skôr kratšie trasy = kompromis

Príklad č. 6
Ak najazdíte do 15 000 km za rok v hornatých oblastiach alebo najazdíte vyšší počet kilometrov bez ohľadu na rovinaté či hornaté lokality = použite sezónne pneumatiky

Čím sa riadiť?

Dezén tzv. behúňa pneumatiky sa vyznačuje vyšším počtom lamiel v porovnaní napr. s letnými modelmi. Príliš vysoký počet takýchto zárezov však môže ovplyvniť priľnavosť „celoročky“ na suchom povrchu. Aj preto výrobcovia používajú 3 typy behúňov – symetrické, asymetrické, smerové. 

Pri výbere pneumatík berte do úvahy v akom teréne sa najčastejšie pohybujete (mesto, nespevnené cesty, diaľnica, serpentíny...), aké klimatické podmienky prevládajú vo vašej oblasti, aký je váš štýl jazdy, aké vozidlo sa chystáte obuť (výkon motora, veľkosť, resp. typ auta – pri SUV môže byť brzdná dráha s celoročnými pneu na snehu dlhšia ako pri osobných vozidlách).

Rozhodujúci je, samozrejme, aj ekonomický faktor. „Celoročky“ vydržia cca 30 000 – 60 000 km (okrem iného v závislosti od značky, zmesi použitej na výrobu pneu, hmotnosti vozidla).

ÁNO

  • Úspora času a financií (investícia je o cca 10 % vyššia ako pri sezónnych modeloch, pričom odpadá prezúvanie a s tým spojené náklady)

  • Nahrávajú im miernejšie zimy a inovácie materiálových zmesí

  • Význam pre vodičov, ktorí najazdia do 10 000 km, najmä po meste (kde sú cez zimu upravované vozovky)

  • Životnosť (pri prekonávaní menšieho počtu km za rok a miernom štýle jazdy veľmi pomaly strácajú jazdné vlastnosti) 

  • Netreba uskladňovať

NIE

  • Nie sú vhodné pre každé auto, pre dynamický štýl jazdy a pravidelné dlhé trasy

  • Hoci spĺňajú zákonné parametre, nie sú špecializované do extrémnejšieho prostredia/podmienok (problém im môže robiť extrémna zima, ale rovnako tak extrémne teplo)

  • Pri vysokých letných teplotách sa celoročné pneumatiky opotrebúvajú rýchlejšie ako letné pneumatiky

Zhrnutie

Celoročné pneumatiky nedokážu poskytovať unikátne výsledky na zasneženej vozovke a rozpálenom asfalte zároveň. Napriek snahám vývojárov testovania ukazujú, že tieto sú zatiaľ „len“ veľmi dobré. Treba však povedať, že kvalitné celoročné pneu od renomovaných výrobcov dosahujú lepšie výsledky ako najlacnejšie letné a zimné modely no name značiek. 

Tak ako pre niekoho môžu byť all-season pneumatiky skvelou voľbou, pre iného presne naopak. Ak si výberom nie ste istí, nechajte si poradiť od odborníkov, ktorí vám po konzultácii odporučia najvhodnejšie riešenie, ako aj typ pneumatík pre vaše vozidlo. 

 

website created by WMT Studio