Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Toto spravte, aby dovoz auta zo zahraničia prebehol hladko

Toto spravte, aby dovoz auta zo zahraničia prebehol hladko

Rozhodli ste sa, že si doveziete auto zo zahraničia? Ako to urobiť tak, aby ste si nedoviezli mačku vo vreci? Poradíme, na koho sa obrátiť, keď si chcete doviezť auto zo zahraničia, kde si skontrolovať minulosť vozidla, aj aký je postup pri prihlásení.

Kúpa auta zo zahraničia má viacero pozitív. Málo najazdených kilometrov, dobrý servis a starostlivosť o auto. Medzi obľúbené krajiny, z ktorých Slováci radi dovážajú autá, patrí najmä Nemecko, Holandsko, Taliansko. Dovoz z krajín mimo EÚ je omnoho komplikovanejší. Ak dovážate auto, ktoré ešte nebolo prihlásené v členskom štáte EÚ, pripravte sa na viac byrokracie. 

Výber auta 

Prvým krokom je výber auta. Definujte si, aké parametre má vaše nové auto mať a orientujte sa podľa nich. Na internete sa nachádzajú milióny áut, je ľahké stratiť sa vo výbere. Ideálne je, keď máte známeho priamo v krajine, z ktorej si auto chcete doviezť. Dokáže vás nasmerovať, na akých stránkach hľadať. Tiež za vás môže vykonať obhliadku.

Ak nikoho takého nemáte, skúste zistiť, či niekto vo vašom okolí kupoval auto týmto spôsobom a prejdite si detaily.

Okrem klasických online bazárov, je možnosť kúpiť auto zo zahraničia aj v online dražbe. V týchto dražbách sa najčastejšie nachádzajú autá z lízingových spoločností, ktorým vozidlo prepadlo do vlastníctva. 

Ak už si auto vyberiete, skontrolujte si ho na stránke, ktorá preveruje históriu vozidla. Podľa VIN čísla viete overiť:

  • koľko kilometrov má auto najazdené,
  • či nebolo v minulosti havarované,
  • kto predtým auto vlastnil,
  • či nie je auto kradnuté

Preprava auta na Slovensko

Pri výbere auta vždy myslite na to, ako auto prepravíte na Slovensko. Ak má platné papiere a vybavíte si prevozové značky, môžete si auto sám doviezť. Potrebujete si však zabezpečiť šoféra na prevoz auta na Slovensko. 

Ak auto nemá povolenia na jazdenie po cestách, je možnosť doviezť ho na prívesnom vozíku. Treba však rátať s tým, že prívesný vozík sa nedá pripojiť ku každému autu.

Keď budete opúšťať krajinu s novým autom skontrolujte si, či máte spomínané prevozové značky,  faktúru alebo darovaciu zmluvu k vozidlu, doklad o odhlásení vozidla, veľký aj malý technický preukaz, platné potvrdenie o technickej a emisnej kontrole a kúpno-predajnú zmluvu

Prehliadky, ktoré musíte mať ešte pred prihlásením vozidla

Pre prihlásenie vozidla budete potrebovať certifikát o kontrole originality, ktorý nebude starší ako 15 dní. Ak máte platnú technickú a emisnú kontrolu z krajiny, odkiaľ ste auto priviezli, nemusíte ju vykonávať znova, pokiaľ vám to nenariadi okresný úrad. 

Nutné je ešte vykonať poplatok do Environmentálneho fondu. Výška poplatku sa líši podľa modelu, parametrov a roku výroby vozidla. Na portáli IDovoz si viete skontrolovať, koľko peňazí si potrebujete pripraviť. Ku prihláseniu budete potrebovať Potvrdenie o prevzatí zodpovednosti za nakladanie s odpadom pochádzajúcim z vozidla.

Prihlásenie vozidla na Slovensku

Všetky detaily a aktualizácie o prihlásení dovezeného vozidla nájdete na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky

Pri návšteve Odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií  na vašom okresnom úrade musíte predložiť úradné preklady ku všetkým dokumentom. Netýka sa to dokladov, ktoré sú harmonizované, ako napríklad certifikát konformity (COC). 

Žiadosť o schválenie jednotlivo dovezeného auta si viete stiahnuť priamo na stránke ministerstva vnútra

Nezabudnite zaplatiť dane a uzavrieť poistku

Pred návštevou dopravného inšpektorátu potrebujete zaplatiť dane. Tu je rozdiel, či ste auto kúpili od podnikateľa, alebo súkromnej osoby. Taktiež sa pri platbe zohľadňuje, koľko kilometrov má vozidlo najazdené.  

Zo zákona je nutné mať uzavreté aj povinné zmluvné poistenie

Návšteva dopravného inšpektorátu

Keď budete mať rozhodnutie okresného úradu o uznaní typového schválenia, zaplatenú poistku i dane, môžete prihlásiť auto na dopravnom inšpektoráte. Ste tak povinní urobiť do 15 dní od vydania rozhodnutia.

Ak sa vám podarilo vášho nového tátoša prihlásiť bez opravy, vybrali ste si naozaj dobre. Pre každý prípad by však bolo vhodné nechať auto prejsť bežnou kontrolou v odbornom autoservise. 

 

website created by WMT Studio