Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Príprava auta na letný roadtrip: 5 vecí, ktoré by ste mali pred cestou skontrolovať

Príprava auta na letný roadtrip: 5 vecí, ktoré by ste mali pred cestou skontrolovať

Chystáte sa na letné cesty svojím autom? Nezabudnite na kontrolu dôležitých komponentov v servise. Ušetria vám množstvo nervov i peňazí.

Plánujete letný roadtrip autom? Určite pôjde o nezabudnuteľnú cestu. Pri takejto výprave však potrebujete mať auto v bezchybnom stave. V opačnom prípade sa môže očakávaný cestovateľský  zážitok zmeniť na zbytočne predražený. Nepodceňujte prípravu auta a navštívte včas autoservis.

Čo by mala zahŕňať príprava auta pred letným roadtripom?

1. Kontrola pneumatík

Zamerajte sa na dve veci – dezén a zahustenie pneumatík. Dezén nesmie klesnúť pod minimálnu povolenú hranicu 1,6 mm. To však neznamená, že pri tejto hodnote si môžete vydýchnuť. Práve naopak, mali by ste spozornieť. 

Ak majú pneumatiky dobre sedieť na vozovke, a to v akomkoľvek počasí, s dezénom menším ako 3 mm sa radšej na dlhé trasy nepúšťajte. Serpentíny, silnejší dážď, ale aj rozhorúčený asfalt by predstavovali zvýšené a zbytočné riziko.

Tlak vzduchu v pneumatikách je potrebné upraviť, respektíve prispôsobiť dovolenkovému režimu. Výrobcovia áut uvádzajú referenčné údaje o tlaku pneumatík vždy pre konkrétny druh vozidla, pričom tieto informácie majú dve podoby – zahustenie pre bežnú prevádzku vozidla a pre zaťaženie auta viacerými osobami a batožinou

TIP: Optimálne nahustenie predlžuje životnosť pneumatík a zároveň má pozitívny vplyv na spotrebu auta. Potešiť vás môže aj menšia hlučnosť. Zísť sa môže aj rezerva, preto ani v nej nezabudnite skontrolovať tlak vzduchu. 

2. Kontrola prevádzkových kvapalín

Kde je hladina motorového oleja? V akom stave je chladiaca a brzdová kvapalina? Na tieto otázky by ste mali poznať odpoveď. Väčšie zaťaženie auta môže mať vplyv na spotrebu oleja, preto ho nezabudnite doplniť (ak sa jeho hladina blíži k spodnej hranici). Výmena motorového oleja sa odporúča zvyčajne po 15 000 km – skontrolujte, kedy naposledy ste ju absolvovali.

Rovnako sa zamerajte na dostatočné množstvo brzdovej a chladiacej kvapaliny. Tiež by vás mala zaujímať voda do ostrekovačov – spotrebujete jej podstatne viac, keďže hmyzu na oknách sa na rýchlostných cestách a diaľniciach nevyhnete. V tejto súvislosti je dobré vykonať aj kontrolu stieračov, vrátane gumičiek. 

Inšpirujte sa našimi tipmi na najlepšie slovenské autokempy

3. Kontrola bŕzd

Dlhé klesania, kolóny, nepredvídané situácie na cestách, parkovanie v svahovitom teréne – kontrola bŕzd má opodstatnenie. Do akej miery sú opotrebované? Môžete sa na ne z hľadiska bezpečnosti spoľahnúť? 

Indíciou vám môže byť aj spôsob, akým bežne brzdíte – ak motorom, a teda podradením, je pravdepodobnosť, že brzdy budú v lepšom stave, ako keď tak robíte prevádzkovou brzdou.

TIP: Vizuálna kontrola (nielen) brzdových svetiel je podceňovaná, zaberie pritom minimum času. Vyhraďte si na ňu pár minút. 

 

4. Kontrola klimatizácie

Jej doplnenie je samozrejmosťou. Viete však, v akom stave je? Ak ju používate pravidelne, pri bežných presunoch autom (nielen tých dovolenkových), je jej vyčistenie viac ako dobrý nápad. Výmena klimatizačnej náplne, filtrov a vyčistenie chladiča sa podpíše na pohodlí cestujúcich, a tiež na sústredenosti vodiča, ktorá vplyvom vysokých teplôt prirodzene klesá. 

5. Kontrola povinnej výbavy a aj tej navyše

Malý hasiaci prístroj je dobré pribaliť si, no reflexná vesta vám možno nebude stačiť v jednom vyhotovení – záleží od krajín, ktoré plánujete navštíviť. Od vášho cieľového bodu závisí napríklad aj to, či potrebujete medzinárodný vodičský preukaz, alebo iný doklad o poistení vozidla ako zelenú/bielu kartu. 

Kontrola dokladov by mala byť samozrejmosťou, rovnako tak povinná výbava vozidla. Hoci už nezahŕňa náhradné žiarovky, podľa typu auta sa predsa len oplatí zvážiť, či ich zobrať na dovolenku.

TIP: Vezmite si aj asistenčnú kartu s telefónnymi číslami na servisný dispečing, dohovoríte sa v materinskom jazyku. 

Pribaľte si Garanciu mobility

Ak plánujete svoj roadtrip po okolitých krajinách ako Česko, Bulharsko či Chorvátsko, odporúčame zabezpečiť si Garanciu mobility. Okrem dôležitej kontroly vozidla vám táto prehliadka prinesie viacero bezplatných benefitov. V prípade poruchy za vami pošleme technika, vaše vozidlo  rovnako bezplatne odtiahneme do blízkeho autoservisu a poskytneme vám náhradné


 

 

Fotogaléria

  • Cestovanie - Kontrola vozidla

website created by WMT Studio