Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Čo všetko skontrolovať na vašom aute pred jesennou sezónou?

Čo všetko skontrolovať na vašom aute pred jesennou sezónou?

Zmeniť spôsob jazdy či prispôsobiť starostlivosť auta nadchádzajúcemu obdobiu? Odpoveď je jasná, no čo pri kontrole auta na jeseň nevynechať?

Na jednej strane scenéria slnka a krásne sfarbené stromy, na druhej strane hmla, dážď a vietor. Výsledok? Jeseň prináša horšie podmienky viditeľnosti, klzkú vozovku a s tým súvisiace kroky, ktoré by ste mali podniknúť, aby vaša jazda bola aj naďalej bezpečná. Čo zahŕňa kontrola auta na jeseň?

Svetlá

Vidieť a byť videný – toto pravidlo platí v období jesene dvojnásobne a netýka sa len chodcov a cyklistov, ale aj samotných vodičov. Ranné hmly a tma v skorších večerných hodinách si pýtajú vyčistenie svetlometov, ako aj ich správne nastavenie.

 

Len denné svetlá vám už postačovať nebudú, tak nezabudnite skontrolovať, či svetlomety účinne osvetľujú vozovku alebo zbytočne oslňujú oproti idúcich vodičov. Aj týmito jednoduchými kontrolnými krokmi môžete prispieť k bezpečnosti premávky. 

„Hmlovkám“ taktiež venujte pozornosť, pretože ich v nadchádzajúcich mesiacoch budete používať častejšie. Nezabudnite však, že dokážu „oslepiť“ vodičov, ak sa hýbete v kolóne. V tomto prípade platí, že hmlové svetlá nechajte zapnuté, ak ste v kolóne prvý alebo posledný.

Pneumatiky

Blíži sa čas na výmenu letných pneumatík za zimné. Ich priľnavosť k vozovke je (logicky) iná, no to sa netýka len snehu. Označenie M + S (Mud + Snow) totiž značí, že okrem snehu sú vhodné aj do blata. Výmenu zverte do rúk profesionálov, ktorí sa zároveň postarajú o vyváženie pneumatík.

Ak fungujete na „celoročkách“, neznamená to, že vám kontrola pneumatík odpadá. Na čo sa v tomto prípade zamerať?

  • Vek pneumatiky (pri dobrej starostlivosti 5 až 6 rokov)
  • Kvalita gumy (súvisí s predošlým bodom a mierou opotrebovania, s počtom najazdených km)
  • Hĺbka dezénu (minimálne 3 mm – platí pre zimné obdobie)

Stierače 

Keďže jeseň je prirodzene sychravé obdobie, pravdepodobne vás častejšie jazdy v daždi neminú. Kontrola sa preto týka aj stieračov. Signály, kedy ich vymeniť sú (na rozdiel od iných komponentov auta) zreteľné:

  • Gumičky stieračov zanechávajú šmuhy či iné stopy na skle – tie môžu pri odklade výmeny zanechať nezvratné škrabance.
  • Stierače majú trhavý pohyb, prípadne škrípu – efektívne fungujú vtedy, keď po skle kĺžu potichu a hladko.

V súvislosti s kontrolou stieračov nezabudnite aj na výmenu kvapaliny do ostrekovačov. V našich podmienkach by mala byť odolná do -20 °C.

Klimatizácia/ventilačný systém

Klimatizácia je prirodzene spájaná s letnými mesiacmi a horúčavami, no práve vlhké počasie a rosenie skiel sú ideálne príležitosti na jej využitie. Jej účel sa síce zmení – z chladiacej schopnosti na sušiacu – no využívať ju budete aj naďalej.

Menšia miera používania ale neznamená absenciu kontroly. Práve naopak. Tým, že bola sezónne intenzívne využívaná, mali by ste skontrolovať kabínový filter. Možno ho bude stačiť len vyklepať od prachu, možno práve dozrel čas na jeho výmenu.

Batéria

Voziť so sebou štartovacie káble je dobrá rada bez ohľadu na ročné obdobie. Avšak počas jesene a blížiacej sa zimy aj naozaj opodstatnená prevencia. Počítajte s tým, že pri nízkych teplotách ponúka batéria iba časť svojej kapacity, a teda nároky na jej používanie sú v chladnom počasí náročnejšie. 

Aby ste mali istotu, že nestratí výkon natoľko, že budete mať problém naštartovať, zistite mieru jej nabitia, resp. ju nechajte skontrolovať a prípadne i vyčistiť svorky pólov. 

Brzdový systém

Technické parametre brzdovej kvapaliny sa časom menia, pretože postupným pohlcovaním vzdušnej vlhkosti stráca svoje vlastnosti. Ste si istý, že jej stav zodpovedá norme? Ak je totiž jej bod varu nižší ako 180 °C, dochádza v nej k tvorbe bublín, ktoré zhoršujú účinnosť bŕzd. Na klzkom povrchu je pritom vzácna každá sekunda brzdenia. 

Pozornosť upriamte aj na ďalšie brzdové komponenty, ako brzdové platničky či kotúče

Karoséria a podvozok

Vlhké jesenné počasie môže dopomôcť k tvorbe hrdze, pretože poškodený lak karosérie vytvára korózii priamu cestu. Keď sa k tomu neskôr pridajú agresívne posypové materiály, má zmysel zamerať sa aj na ochranný náter podvozku či kontrolu tesniacich prvkov hnacej časti vozidla.

S prichádzajúcou zimou sa zvyknú objavovať aj „nové“ nerovnosti a jamy na vozovke. V tejto súvislosti si nechajte skontrolovať tlmiče a ideálne aj geometriu vozidla, aby vás na ľadovom povrchu nepríjemne neprekvapilo stáčanie vďaka nesúmernosti.

Ako pripraviť auto do chladnejšieho počasia?

Prevenciou. A tou je kontrola auta, ktorú vykonajú odborníci. Vo výsledku môžete len získať. Buď vám odborná prehliadka odobrí stav na ďalšie bezpečné jazdy, alebo pomôže vyriešiť nedostatky, ktoré by vám v nich mohli brániť. Nezabúdajte, že na cestách viete ovplyvniť nielen svoju bezpečnosť, ale aj tú, ktorá sa týka ostatných účastníkov premávky.


 


 


 


 

 

website created by WMT Studio