Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Rosenie okna z vnútornej strany: Čo ho spôsobuje a ako mu predchádzať?

Rosenie okna z vnútornej strany: Čo ho spôsobuje a ako mu predchádzať?

Obmedzený výhľad na vozovku je nepríjemný a nebezpečný zároveň, no a rosenie okna z vnútornej strany spôsobuje presne túto kombináciu. Patríte k tým, ktorí pravidelne bojujú so zahmlievaním skiel? Čo robiť a kedy už vyhľadať profesionálnu pomoc?

Čo je dôvodom zahmlievania okien?

Váš príchod do auta 

Ak si sadnete do studeného auta, váš teplý dych v kombinácii s telesnou teplotou cca 36,6 stupňa spôsobí, že okná sa začnú rosiť. Ak okrem seba veziete aj posádku, kondenzácia vodných pár bude intenzívnejšia. 

Keďže chladný vzduch v aute nedokáže absorbovať také množstvo vlhkosti ako vzduch teplý, prebytočná vlhkosť sa zráža na studených povrchoch. A tými najstudenšími sú okná. 

Nesprávne vetranie

Z fyzikálneho hľadiska platí, že kondenzácia vzniká vtedy, ak nastane veľký teplotný rozdiel medzi teplotou vzduchu v interiéri auta a v exteriéri. Preto váš spôsob vetrania môže ovplyvniť to, ako veľmi sa vám budú rosiť sklá pri ďalšej jazde.

Napríklad, ak v zime jazdíte v poriadne vykúrenom aute, no rozohriaty interiér na záver nevyvetráte, zarábate si na kompletné zarosenie okien a v prípade mínusových teplôt aj na kvalitné zamrznutie. 

Rosenie okna z vnútornej strany môže mať aj ďalšie príčiny

Ak kabínový filter dosluhuje po životnosti alebo je akokoľvek poškodený, jeho obmedzená funkčnosť spôsobí, že okná sa zahmlievajú naďalej aj napriek tomu, že vozidlo je už niekoľko minút v prevádzke. Aj tu sa opäť ukazuje dôležitosť pravidelnej kontroly a výmeny filtrov.

Ak máte zapnutú recirkuláciu vzduchu, a teda vnútorný okruh kúrenia, odstránenie zahmlenia okien len predlžujete (hoci máte kúrenie a ventilátor na maximum). Dôležitú úlohu zohráva i to, či vzduch prúdi zvonku. 

Ak s obľubou používate textilné autokoberčeky, v jesennom a zimnom období by ste mali zvážiť ich náhradu za gumové. Rozdiel v zadržiavaní vlhkosti pocítite na rosení skiel, ale aj na pachu – vôňa vlhkého prostredia nie je príjemnou záležitosťou. Nezabudnite, že vlhkosť sa môže držať aj v upchatých odvodných otvoroch, a preto ich udržiavajte čisté.

Čo pomôže? 

Ak ste nasadli do auta a zápasíte so zahmlenými a orosenými vnútornými sklami, skúste nasledovné:

  • Systém ventilácie prepnite do režimu kúrenia – dajte pozor, aby ste mali zapnutý vonkajší okruh cirkulácie vzduchu.

  • Ak máte klimatizáciu, spustite ju – pomôže rýchlejšie vysušiť vzduch interiéru auta.

  • Disponuje výbava auta možnosťou rozmrazovania okien? – aj táto funkcia dopomôže k rýchlejšej a lepšej viditeľnosti.

  • Môžete i kúsok pootvoriť okná – výmena vzduchu urýchli „odhmlievanie“.

Samotná prevencia je taktiež dobrým pomocníkom. Okrem vetrania môžete vyskúšať aj špeciálne prípravky, či už aerosóly, ktoré vytvoria na skle ochrannú vrstvu brániacu kondenzácii (aplikujte ich iba na čisté a suché povrchy!), alebo utierky proti zahmlievaniu okien. 

A ešte jedna dobrá rada. Ak zmoknete a máte na sebe vrstvy oblečenia, ktoré môžete odložiť, dajte ich do kufra. Nenechávajte ich na sedadlách, pretože vyparovanie vlhkosti rovná sa zahmlievanie a rosenie skiel.

Hlbšia diagnostika?

Niekedy je potrebná. V prípade, že rosenie okien je vo veľkej miere prítomné aj napriek všetkým preventívnym krokom či dostupným riešeniam, alebo sa rosenie objavuje vo veľkom objavuje aj počas letných mesiacov, zverte sa do rúk skúseným servisákom 

website created by WMT Studio