Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Bezpečnostné tipy pre jazdu v zime

Bezpečnostné tipy pre jazdu v zime

Zimné podmienky kladú vyššie nároky na stav automobilu i šoférske zručnosti. Prečítajte si, ako má vyzerať bezpečná jazda v zime.

5 bezpečnostných tipov pre jazdu v zime

Zimné podmienky pre jazdu autom sú kvôli snehu, poľadovici či hmle náročnejšie ako inokedy v roku. Aj v zime je však bezpečná jazda prioritou. Pozrite sa spolu s nami, ako jazdiť zodpovedne. 

Základom pre bezpečnú jazdu v chladných mesiacoch roka sú zimné pneumatiky s dostatočným dezénom, ktoré nie sú staršie ako 5 rokov. Oplatí sa investovať do kvalitných pneumatík od overených výrobcov. 

Samozrejme, nemenej dôležitá je kontrola batérie, zimná výbava v aute, funkčné svetlá a stierače, vozidlo zbavené vrstvy snehu a čisté čelné sklo bez zahmlievania.

Aby ste nedostali šmyk: Kedy je čas prezuť pneumatiky?

Slovenská legislatíva upravuje povinnosť používania zimných pneumatík, ktorá je v období od 15. novembra do 31. marca s tým, že je to nevyhnutné vtedy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu či námrazy. 

To znamená, že zbytočne vyčkávať na prvý sneh či poľadovicu sa nevypláca a je vhodné prezuť pneumatiky v dostatočnom časovom predstihu, napríklad na základe predpovede počasia. 

Bezpečná jazda: 5 zásad, na ktoré by ste mali myslieť 

Zimné pneumatiky sú pre bezpečnú jazdu v zime minimum, pretože šmyk môže nastať aj v prípade kvalitných gúm, napríklad pri nesprávnom rozjazde, prudkom brzdení či neprispôsobení rýchlosti stavu vozovky. 

Prispôsobte jazdu počasiu a stavu vozovky

K rizikám šoférovania v zime patrí predovšetkým šmyk, ktorý môže nastať z viacerých dôvodov. Môže ísť, napríklad o rýchlu jazdu, neupravenú vozovku či prudké brzdenie. V zimnom období je preto dôležité jazdiť pomalšie a opatrnejšie. Dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti by malo byť samozrejmosťou. 

Ak máte radi rýchlu jazdu a vyžívate sa v predbiehaní, v zimných mesiacoch sa snažte tieto svoje potreby krotiť a predchádzajte iba v nutných prípadoch. Brzdový i plynový pedál používajte s citom, vyhnite sa prudkým pohybom a usilujte sa o plynulú jazdu

Dodržujte dostatočný odstup 

Nejeden skúsený šofér považuje za jeden z najdôležitejších bezpečnostných tipov pre jazdu v zime dodržiavanie dostatočného odstupu od vozidiel. Brzdná dráha je totiž 2 až 5-krát dlhšia ako počas teplejších mesiacov roka. 

Ak sa riadite touto zásadou, máte dobrý prehľad o tom, čo sa deje na ceste a takisto môžete pohotovo reagovať, ak vozidlo pred vami prudko zabrzdí. 

Osvojte si zvládanie šmyku 

Základnou prevenciou šmyku je vyhýbanie sa prudkým pohybom pri brzdení i pridaní plynu. Plynulá a pomalšia jazda do značnej miery eliminuje riziko šmyku. Samozrejme, nikdy nebrzdite a ani nepridávajte plyn priamo v zákrute. Plyn uberajte včas a brzdite postupne ešte pred zákrutou.

Ak ste začiatočník, alebo nemáte dostatočné skúsenosti s jazdou v zime, vždy si najprv overte vlastnosti vozovky, napríklad na prázdnom parkovisku a tomu prispôsobte štýl jazdy. 

Výborným riešením je škola šmyku, v ktorej vás profesionáli naučia, ako správne reagovať v krízových situáciách. 

Predvídajte 

Bez ohľadu na to, či jazdíte v zime alebo v lete, je dôležité venovať pozornosť vedeniu vozidla a dianiu v cestnej premávke. Niekedy stačí chvíľka nepozornosti a dopravná nehoda je na svete. 

Hoci nemôžete ovplyvniť správanie ostatných účastníkov na ceste, vždy môžete ísť príkladom. Sústreďte sa, nenechajte sa rozptyľovať a stavte na ohľaduplnosť.  

Jazdite s rešpektom  

Strach za volant nepatrí. Naopak, rešpekt je namieste. Nikto nejde na cestu s tým, že chce spôsobiť dopravnú nehodu. Ak chcete, aby sa na slovenských cestách jazdilo bezpečnejšie a zodpovednejšie, sadajte si za volant s rešpektom, zodpovednosťou a ohľaduplnosťou, pretože zmena je možná iba vtedy, keď začnete od seba. 

Snažte sa byť tolerantnejší k víkendovým šoférom, začiatočníkom, chodcom i cyklistom. Prispejete k vyššej bezpečnosti na cestách a zároveň získate dobrý pocit. 

Bezpečná jazda ide ruka v ruke s plne funkčným autom

Ak ste dlhšie nejazdili, alebo nemáte istotu, či je vaše auto pred zimou v stopercentnom stave, nechajte si ho skontrolovať v autoservise. Kontrolu vykonajú odborníci, ktorí zároveň urobia potrebný servis a údržbu pred zimou.  


 


 


 

 


 

 

website created by WMT Studio