Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Kontrola svetiel a výmena žiaroviek: Čo všetko by ste mali vedieť?

Kontrola svetiel a výmena žiaroviek: Čo všetko by ste mali vedieť?

Zimné mesiace so sebou prinášajú tmavé rána i večery a zhoršené poveternostné podmienky, ako dážď, sneh či hmlu. Z tohto dôvodu je kontrola svetiel nevyhnutnosťou.

Z hľadiska bezpečnosti i komfortu pri jazde je dôležité mať čisté a funkčné predné i zadné svetlá, správne fungujúce smerovky i brzdové svetlá. Je potrebné, aby ste ako šofér dobre videli a, samozrejme, boli videný ostatnými účastníkmi cestnej premávky. 

Kontrole svetiel by ste mali venovať pozornosť minimálne raz mesačne a pred každou dlhšou cestou, pretože sú jedným z kľúčových kritérií bezpečnej jazdy. Praktické je vytvoriť si rutinu a kontrolovať funkčnosť svetiel napríklad vždy pri tankovaní paliva

Samozrejme, z času na čas sa nevyhnete výmene žiaroviek. Pri starších autách to pri troche šikovnosti zvládnete sami, pri tých novších stavte radšej na servis svetiel

Kontrola svetiel zahŕňa preverenie funkčnosti všetkých svetlometov 

Kľúčové je vedieť, akými svetlami disponuje automobil a vedieť ich správne používať. 

Ktoré sú to? 

  • Stretávacie svetlá spolu s dennými svetlami sú zapnuté počas jazdy cez deň nielen na Slovensku, ale aj vo väčšine krajín strednej a západnej Európy. 
  • Diaľkové svetlá sa používajú od súmraku až do úsvitu v závislosti od viditeľnosti na ceste. Kľúčové je, aby neosvetľovali iných vodičov.  
  • Predné a zadné hmlovky sa smú používať iba počas hustej hmly, dažďa či sneženia, teda keď je potrebné zvýšiť viditeľnosť vozidla v dôsledku zlých poveternostných podmienok. 
  • Smerovky slúžia na informovanie ostatných účastníkov cestnej premávky o smere jazdy vášho vozidla. 
  • Brzdové svetlá sa aktivujú vždy pri stlačení brzdového pedála. 
  • Pozičné svetlá osvetlujú vozidlo vtedy, keď zastaví, čiže informujú o jeho pozícii. 
  • Núdzové svetlá, ako napovedá názov, sa používajú pri núdzovom zastavení. 
  • Súčasťou vozidiel sú aj odrazové svetlá, ktoré slúžia najmä na zlepšenie viditeľnosti počas noci pri osvetlení inými vozidlami. 

Tipy, ako kontrolovať svetlá na aute 

Kontrola svetiel na vozidle je jednoduchá úloha, ktorú zvládne aj úplný začiatočník. Ako na to? 

Po naštartovaní, postupne obídením celého vozidla, skontrolujte, či svietia všetky predné i zadné svetlá, vrátane diaľkových. Nezabudnite na hmlovky, smerovky a brzdové svetlá. 

Venujte pozornosť aj tomu, či všetky svetlomety svietia rovnomerne. Ak je svetlo príliš slabé, je to signál, že žiarovka sa blíži ku koncu svojej životnosti a potrebuje výmenu. 

Výmena žiaroviek krok za krokom

Výmena žiaroviek na aute nie je žiadna veda, ale vyžaduje si aspoň minimálne manuálne zručnosti. Začnite tým, že identifikujete nesvietiacu, alebo slabo svietiacu žiarovku a prichystajte si správne náhradné žiarovky. Odporučia vám ich v autoservise alebo si preštudujte príručku k vášmu autu. 

Odborníci radia používať žiarovky od toho istého výrobcu, ktoré disponujú rovnakým výkonom. Dodržiavajte pravidlo, že výmena žiaroviek by mala prebiehať vždy v pároch

Na výmenu žiarovky potrebujete základné náradie, ako skrutkovač, kliešte a ochranné rukavice. Následne sa potrebujete dostať k puzdru žiarovky, na čo je potrebný skrutkovač, poprípade kliešte. 

Opatrne vyberte starú žiarovku z objímky. Ak to nejde, pretože je zaseknutá, hýbte s ňou smerom dopredu a dozadu. Namontujte novú žiarovku, kryt dajte na svoje miesto a skontrolujte funkčnosť svetlometov. 

Následne svetlá vyčistite vhodným prostriedkom na čistenie okien mäkkou handričkou. 

Nechajte to na odborníkov 

S bežnou kontrolou svetiel si poradíte sami. Ak si netrúfate na výmenu žiaroviek, jednoducho to nechajte na profesionálov. Okrem výmeny žiaroviek vám svetlá aj správne nastavia, čo je takisto dôležité z hľadiska bezpečnosti. 

Kontrola svetiel je jednoduchou a účinnou prevenciou jazdy s nefunkčnými svetlami. Kontrolu, výmenu i nastavenie svetiel vykonajú odborníci a vy máte istotu, že svetlá fungujú presne tak, ako majú. 

 

website created by WMT Studio