Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Tlmiče KYB

Tlmiče KYB

Obdobie dovoleniek je doba, kedy sa mnoho z nás rozhodne, že vyrazí na cesty. Rovnako ako si s predstihom plánujeme odpočinok, tak sa odporúča s vhodným predstihom vykonať aj prehliadku vozidla. Dobre fungujúci automobil predstavuje bezpečie na cestách a pohodlné cestovanie.

Odborníci z automobilového odboru odporúčajú, aby ste pred dlhšou cestou dôkladne skontrolovali technický stav vozidla a odstránili všetky závady a nedostatky. Pre takýto prístup hovorí niekoľko veľmi dôležitých argumentov.

Prvý a najmenej vítaná je skutočnosť, že treba len drobná havária automobilu môže pokaziť potešenie z dovolenky. Neočakávaná závada vozidla môže znemožniť ďalšiu jazdu a miesto odpočinku budete musieť zariaďovať odťah auta domov alebo do najbližšieho servisu. Druhý dôležitý argument je počet najazdených kilometrov. Je možné, že na cestách najazdíte v podstate rovnakú vzdialenosť, ako za štvrť roka bežnej prevádzky. Ďalší veľmi dôležitý faktor je zaťaženie automobilu. Na dovolenke ideme často s plným počtom cestujúcich as veľkým množstvom batožiny. Takže ako diely závesov, tak brzdový systém a pneumatiky budú vystavené oveľa väčšiemu zaťaženiu než pri bežnom každodennom používaní. Dodatočnú výzvou pre systém závesu kolesa môže byť jazda po nerovných cestách s dierami, po horských serpentínach atď.

Pozrime sa teda, ako by mala vyzerať taká prehliadka z pohľadu komponentov závesu kolesa (najmä tlmiče a pružiny), ktoré majú bezprostredný vplyv na bezpečnosť a pohodlie jazdy.

Pamätajte na to, že takúto prehliadku nemáte vykonávať sami. Oplatí sa zveriť Váš automobil odbornému autoservisu, kde skúsený automechanik dôkladne skontroluje všetky časti podvozku, pneumatiky a brzdový systém.

Pri vstupnej prehliadke možno odhaliť nasledujúce závady:
   
- Poškodenie pružín (zlomenie, nadmerná korózia)
   
- Únik kvapaliny z tlmičov
   
- Roztrhnuté gumové manžety guľových čapov
   
- Poškodené dorazy a prachovky tlmičov
   
- Poškodená gumokovové púzdra závesu kolesa a nápravy
   
- Popraskané alebo skorodované brzdové vedenia
   
- Príliš opotrebované alebo poškodené pneumatiky

Ďalším krokom je kontrola prípadných vôľou na pohybujúcich častiach závesu, prejavujúcich sa klepaním pri riadení, ktoré naznačujú poškodenie horného uloženia vzpery Mac Pherson. Po odhalení niektoré z vyššie uvedených závad musí nasledovať okamžitá výmena poškodených dielov.

Osobitná pozornosť venujte stavu tlmičov, pretože tie spoločne s pneumatikami a brzdami rozhodujú o brzdnej dráhe vozidla. Správne fungujúci tlmiče taktiež ovplyvní správanie vozidla pri prechádzaní zákrut, prípadne pri úhybnom manévri.

Tlmiče - bezpečnosť
Tlmiče zaisťujú kontakt pneumatík s povrchom a obmedzujú nekontrolovateľné pohyby závesu kolesa. V okamihu straty priľnavosti kolies k povrchu existuje reálne nebezpečenstvo, že stratíte kontrolu nad vozidlom. Z toho dôvodu sú tlmiče jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť a pohodlie jazdy.

Nefunkčné tlmiče sťažujú činnosť moderných elektronických brzdových systémov (ABS), systémov pohonu (ASR), a tiež systémov pre elektronickú stabilizáciu jazdnej dráhy (ESP). Vo vozidlách vybavených ABS pri brzdení na nerovnom povrchu z rýchlosti 80 km / h spôsobujú nefunkčné tlmiče predĺženie brzdnej dráhy o približne 5 m v porovnaní s automobilmi bez ABS. Vo všetkých vozidlách ovplyvňujú opotrebené tlmiče predĺženie brzdnej dráhy približne o 14%.

Pri opise kontrolných úkonov sme sa cielene zamerali na diely tlmiace vibrácie zavesenia kolies vozidla, ktoré majú bezprostredný vplyv na bezpečnosť a pohodlie pri jazde. Aby ste spokojne a bez problémov absolvovali plánovanú cestu, je dôležité skontrolovať aj ostatné komponenty.

RÝCHLY TEST - FUNKČNOST TLMIČOV A BEZPEČNOSŤ PRI JAZDE
Pre zaistenie bezpečnosti a obnovenie pôvodnej funkčnosti systému zavesenia KYB odporúča vykonávať výmenu tlmičov v pároch na náprave a pravidelne kontrolovať ich technický stav.


Ak ste zistili čo len jediný z vyššie uvedených symptómov, okamžite skontrolujte tlmiče vo svojom aute.

Aby ste sa vyhli jazde s nefunkčným vozidlom, je potrebné pravidelne - najlepšie raz ročne alebo každých 20.000 kilometrov - kontrolovať stav tlmičov v automobile. Takéto prehliadky sa musia vykonávať na stanici technickej kontroly pri každej kontrole STK.

 

website created by WMT Studio