Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Ochranná sada tlmičov

Ochranná sada tlmičov

V tomto krátkom článku by som sa chcel zmieniť o celkom jednoduchej a lacnej súčiastke na podvozku vozidla a ňou je ochranná sada tlmiča, ktorej súčasťou u dnešných moderných vozidiel býva aj potrebný doraz závesu kolesa.

Už je to tu zase. Ranné teploty nám začínajú klesať k nule a väčšina z nás motoristov začne pomaly myslieť na prezúvanie pneumatík z letných na zimné. Niektorí z nás, väčšinou tie svedomitejší, sa aj zamyslí nad prehliadkou vozidla pred zimou. Snáď každého napadne akumulátor, stav chladiacej kvapaliny, vody do ostrekovačov a podobne ... Ale snáď len ten najviac uvedomelý majiteľ vozidla sa zamyslí aj nad ostatnými komponentmi automobilu, najmä na podvozkové diely a prvky závesu kolesa, a dokáže si predstaviť, ako budú trpieť (najmä ich povrchová úprava) od odlietavajúcich kamienkov inertného posypu, ako ich bude rozežírat všadeprítomná soľ.

 

Ako už z názvu vyplýva ochranná sada má chrániť piestnu tyč tlmiča, ktorý je pochrómovaný a krásne sa leskne. Každý kvalitný pneuservis by Vás mal na stav týchto dielov upozorniť. Každá gumová manžeta má svoju životnosť. Dochádza k jej popraskaniu a v priebehu prepérovania dochádza k nasávaniu nečistôt dovnútra. Ako už bolo spomenuté súčasťou prachovky je aj polyuretánový doraz, ktorý dokáže veľmi dobre tlmiť nárazy v krajnej polohe závesu, ale bohužiaľ vďaka pôsobeniu UV žiarenia krehne a dochádza k jeho odlomeniu od prachovky, čím tak prestáva plniť svoju funkciu. Určite si niekto z Vás všimol vozidlo, ktorému sa v podbehu zadného kolesa leskla piestna tyč tlmiča. V tomto prípade je potom už len otázka času, kedy sa piestnica vydre a tlmič vytečie. Bohužiaľ pneuservis, ale tiež stanica STK Vás neupozorní na aktuálny stav týchto dôležitých komponentov, ale oznámia Vám až ich dôsledok, a to vytečený tlmič. Veď priemerná cena sady prachoviek (predáva sa v páre) sa pohybuje okolo 10 €, avšak cena jedného tlmiča je sedem krát väčšia teda cca 70 € , a to je už jasný ekonomický ukazovateľ, ktorý hovorí jasne, že prípadná kontrola a včasná výmena Vás môže odvrátiť od nákladnejšie výmeny tlmičov.

Vyhľadajte najbližší servis vo vašom okolí
Rezervujte si termín, alebo sa poradte s našimi odborníkmiVyhľadať servis

website created by WMT Studio