Q-SERVICE - Medzinárodná sieť autoservisov

Výmena oleja

Služby

Výmena oleja je nezanedbateľnou súčasťou starostlivosti o vaše vozidlo. Napriek tomu ju niekedy majitelia podceňujú a nahrádzajú iba doplnením oleja. Medzi doplnením a výmenou oleja je však rozdiel, pričom práve výmena oleja zohráva v životnosti auta dôležitú úlohu. Kedy, ako a prečo meniť olej?

Prečo meniť olej?

Motorový olej napomáha hladkému chodu jednotlivých častí motora. Premazáva ich, čím znižuje ich trenie a opotrebenie. Ak jazdíme na starý olej, jednotlivé mazané komponenty sa rýchlejšie zničia. A čo znamená, že je olej starý?

Starý a opotrebovaný olej je znečistený od usadenín, ktoré sa doň dostávajú zo spaľovania a vonkajšej vlhkosti. Kvôli nim začne olej oxidovať a postupne negatívne vplývať na vlastnosti motora. Vtedy je nutné olej vymeniť.

Ako zistím, že treba vymeniť olej?

V prvom rade sledujte najazdené kilometre na vozidle od poslednej výmeny. Potrebu výmeny oleja vám môže signalizovať aj informačný displej vo vozidle alebo kontrolka na palubnej doske. Zabudovaný systém monitoruje počet najazdených kilometrov a tvrdosť jazdy, na ich základe následne dokáže vyhodnotiť, či je potrebná výmena oleja. Ak vaše auto takýmto systémom nedisponuje, treba sledovať servisnú knižku od vozidla.

Štandardne by mal mať olej hnedú alebo čiernu farbu. Ak je olej svetlý až mliečny, zbystrite pozornosť. Do oleja môže unikať chladiaca kvapalina a to je signál, že treba navštíviť okamžite servis.

Ako často meniť olej?

Servisní technici odporúčajú meniť olej každých 10-tisíc až 15-tisíc kilometrov. Riadiť by ste sa ale hlavne mali servisnou knižkou alebo manuálom k autu. Každý výrobca totiž udáva iné pokyny pre výmenu oleja.

Ak ide o moderné vozidlá, väčšina technikov považuje za nevhodný 30-tisícový a vyšší interval, a to hlavne, ak veľa jazdíte v meste. Takáto výmena skracuje životnosť motora a hlavných komponentov.

Dbať na výmenu oleja by ste však mali aj v prípade, keď s autom veľa nejazdíte. Ak sa olej pravidelne nezahrieva, neodstraňuje sa z neho vlhkosť, starne a skracuje životnosť celého motora.

Aký olej si vybrať?

Opäť platí, riaďte sa pokynmi výrobcu. Údaje o hustote oleja nájdete v novších modeloch áut uvedené na uzávere plniaceho otvoru, prípadne v návode na obsluhu automobilu.

Čo v prípade, že máte staršie vozidlo a nie ste si istý typom oleja? Dobrý mechanik by vám mal vedieť odporučiť ten najlepší motorový olej. Dôležité je taktiež uistiť sa, že používate originálne vybavenie a kvalitný olejový filter.

Výmena oleja významne skvalitňuje fungovanie vášho vozidla. Hoci ju mnohí domáci majstri realizujú aj doma, pokiaľ nemáte potrebné náradie a vhodné miesto na prácu ako napríklad garáž, odporúčame vám návštevu servisu. V neposlednom rade je dôvodom ekologické odstránenie starého motorového oleja, o ktoré sa servis postará. Technici spravia prácu za vás, ušetria vám množstvo času a odborne vám poradia v prípade akýchkoľvek otázok.

Vyfiltrujte si nižšie najbližší autoservis siete Q-Service, kde vám olej vymenia naši skúsení technici.

Kraje

1 2 3 4 5 6 7 8 9  »

website created by WMT Studio